SPD erimeye karşı yöntem arıyor: “Sol Parti ile hükümet mümkün” 

SPD erimeye karşı yöntem arıyor: “Sol Parti ile hükümet mümkün” 

Tıkanan Alman siyasetinde sol çoğunluk aranıyor. Anketlerde yüzde 10'lara kadar gerileyen SPD Eşbaşkanı Norber Walter-Borjan, SPD yönetimlerinin yıllarca reddettiği “Sol Parti ile bir federal hükümet” formülüne “Hayır” diyemeyeceklerini bildirdi. 

Hıristiyan demokratlar ile “Büyük Koalisyon”un küçük ortağı olmak, SPD'nin seçim hedefleri arasında yer almıyor. Parti Eşbaşkanı Norbert Walter-Borjan, önümüzdeki yıl yapılacak genel seçimlerden sonra SPD üst yönetiminin uzun yıllar reddettiği Sol Parti ile bir hükümette yer alma perspektifinin artık düşünülebileceğine dikkat çekti. “Parti soluna yakın” sayılan Eşbaşkan, SPD'nin böyle bir hükümet ortaklığında başı çeken güç olması gerektiğinin altını çizdi ve “ancak böyle bir hükümetin toplumsal bebaberliği temel alabileceğini” belirtti. 


Walter-Borjan, parti sağına yakın gösterilen ve halen federal hükümetin Maliye Bakanı olarak görev yapan Olaf Scholz'un yanı sıra Meclis Grubu Başkanı Rolf Mützenich'in de Yeşiller ve Sol Parti ile bir koalisyon hükümetine karşı çıkmadıklarını hatırlattı. Bu açıklamalar, her seçimde biraz daha gerileyen ve bazı eyaletlerde yüzde 10 sınırının da altına düşen, bu arada Yeşiller ve sağ popülist AfD'nin gerisinde kalan SPD'de yeni bir silkiniş olarak yorumlandı. Forsa tarafından hazırlanan son bir ankette SPD, bugün genel seçimler yapılsa en fazla yüzde 14 oy alabilecek güçte görünüyor.

“BÜYÜK KOALİSYON” UYGUN DEĞİL

SPD Eşbaşkanı, böyle bir görev için halen Hıristiyan demokratlarla yürütülen Büyük Koalisyon'un uygun olmadığını belirtirken, “Eğer Sol Parti ile federal hükümet ortaklığı seçeneğini reddetmiş olsaydık, 'aynen devam' savunucuları ve toplumun daha da bölünmesi kazanmış olurdu” diye konuştu.  
Funke Medya Grubu gazetelerinin sorularını yanıtlayan SPD Eşbaşkanı, böyle bir hükümet için müzakere edilmesi gereken çok şey olduğunu hatırlattı. Bu açıklamalar, Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kipping'in son açıklamalarıyla bağlantılandırıldı. Kipping, toplumda acilen çözülmesi gereken sosyal ve ekolojik sorunların çözümü için Hıristiyan demokrat partiler CDU/CSU'nun solunda toplumsal çoğunluklara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı. Kipping, gerekli sosyal ve ekolojik değişiklikleri gerçekleştirmek için böyle bir hükümete katılmaya hazır olduklarını açıklamıştı.

 
Merkez sağda yer alan liberal FDP ise Genel Sekreteri Linda Teuteberg aracılığıyla bu tür planlara karşı çıktı. Teuteberg, toplumdaki bölünmenin üstesinden bir sol ittifakla değil, “ortanın politikası” ile gelinebileceğini savundu. FDP Genel Sekreteri, “SPD'ye veya Yeşiller'e oy verenler, SPD-Yeşiller-Sol Parti ile uyanacaktır” uyarısında bulundu. 

+49-BERLİN 
 

FOTO: Kay Nietfeld/DPA

 

HABERE YORUM KAT