Sosyal yardım alan gurbetçiye 'dolandırıcılıktan' hapis istemi!

Sosyal yardım alan gurbetçiye 'dolandırıcılıktan' hapis istemi!

30 yıldır İsviçre’de yaşayan ve sosyal yardım alan Mustafa Ö. gelirlerini gizlediği ve çalıntı mallarla Türkiye’ye ticaret yaptığı iddiasıyla Luzern Ceza Mahkemesi’nde yargılanıyor.

Daha önce de birçok kez hırsızlık olaylarına karışan Mustafa Ö. psikiyatrist raporuyla, çoğu zaman suçlamalardan muaf tutuldu ve sonrasında kleptomani teşhisi kondu. Ancak Fust AG şirketinin video kayıtları sayesinde, nem giderme cihazını çalarken yakalandıktan sonra hakkında ciddi bir dava oluştu. Sanığın sadece ticari hırsızlık değil, aynı zamanda sosyal yardım kurumlarını da aldattığı iddia ediliyor. Salı günü ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıktı.


Polisler evin aranması sırasında, iki gizli bodrum bölmesi keşfetti. İki bodrum bölgesi de çeşitli eşyalarla doluydu. İddianameye göre gizli bölmede, ayakkabılar, kıyafetler, saatler, tuvalet malzemeleri ve aynı zamanda elektronik eşyalar da vardı. Gizli deponun değeri yaklaşık 150.000 frank.

Türkiye’ye sipariş

Yapılan araştırmada Mustafa Ö. 'nün bodrum bölmelerindeki bavullar, Türkiye’deki destinasyonlarla işaretlenmiş ve üzerinde yazanlardan anlaşıldığı üzere çalıntı mallarla Türkiye’ye canlı bir posta sipariş işi yürütüyordu.

Kazandığı parayı Lucerne kentinin sosyal hizmetlerine bildirmeyen sanığın toplam 138.000 Franklık bir gelir beyan etmesi gerekiyordu. Savcı bunu ticari dolandırıcılık olarak adlandırdı ve yedi yıl hapis cezası ve 15 yıl sınır dışı edilmesini talep etti.

Sanık suçsuz olduğunu iddia ediyor. İki hırsızlık dışında çaldığı cihazları, kampanyalar aracılığıyla aldığını savunuyor. Sanığın avukatı sadece şartlı para cezası talep ediyor. Önümüzdeki günlerde mahkeme, savunmanın delil taleplerinin kabul edilip edilmeyeceğine veya doğrudan bir hüküm verilip verilmeyeceğine karar verecek.

Artı49 Haber Merkezi
Çeviri Haber: Tuğba Ünal


 

HABERE YORUM KAT