Sosyal medya Türkiye'den gelen adamı konuşuyor: Almanya'ya yeni geldim, 1 ay çalışsam 8 araba alabilirim

Sosyal medya Türkiye'den gelen adamı konuşuyor: Almanya'ya yeni geldim, 1 ay çalışsam 8 araba alabilirim

Almanya'ya bir hafta önce geldiğini iddia eden bir Türk sosyal medya kullanıcısının paylaştığı video, izleyenleri ikiye böldü. Bazı kullanıcılar videoda "ironi" yapıldığını öne sürerken, bazıları "gerçek" olduğunu savundu.

Türkiye'den Almanya'ya çalışmak için geldiğini iddia eden bir Türk vatandaşının internet üzerinden yayınladığı video, sosyal medyayı ikiye böldü.

Çektiği videoda "Almanya'ya daha 1 hafta önce geldim. Araba fiyatlarına bakayım dedim. Burada 1 ay çalışıp 7-8 araba alabiliyoruz arkadaşlar. Bütün akrabalar benim buraya gelmemi istemiyordu. 'Almanya bitti, gelme" diyorlardı. Hepsi yalancıymış bakar mısınız... Araba fiyatları ne kadar ucuzmuş. Bilsem daha önce gelirdim" diyen adamın ifadeleri, kullanıcıların bir bölümü tarafından "ironi" olarak değerlendirilirken, gurbetçinin sözlerine inanan ve "Gerçekten çok ucuzmuş. Şimdi Almanya'da olmak vardı" şeklinde yorumda bulunanlar da oldu.

Peki gerçek ne?

Videoda görülen araçların üzerinde yazan tutarların, aylık taksit ücreti olduğu anlaşılıyor. Yani Almanya'da çalışan ve ortalama gelire sahip olan bir işçinin, 1 aylık maaşıyla bu araçların bırakın 8'ini, 1'ini dahi alması olanaksız. Ancak Türkiye fiyatlarıyla karşılaştırıldığında ortaya çıkan büyük fark, bu gibi ironi yapılan şaka videolarının gerçek zannedilmesine yol açabiliyor.

Türkiye'de asgari ücretle çalışan bir işçi kredi faizlerinin de yüksek olması nedeniyle aylık maaşının bir bölümünü otomobil taksidine yatırmaya cesaret edemezken, Almanya'da asgari ücretli bir işçi özellikle 2'nci el tercih ederse, kontrollü harcamalarla araç sahibi olabilir.

İşte o video:

ARTI49
Fotoğraf: AA

HABERE YORUM KAT
49 Yorum