Sol Parti'nin hezimetinin nedenlerini tek tek sıraladı

Sol Parti'nin hezimetinin nedenlerini tek tek sıraladı

BirGün yazarı İbrahim Varlı, Almanya seçim sonuçlarını değerlendirdiği yazısında Sol Parti'deki büyük düşüşün nedenlerini yazdı.

BirGün yazarı İbrahim Varlı, Almanya seçim sonuçlarını değerlendirdiği yazısında Sol Parti'deki büyük düşüşün nedenlerini yazdı. 

Varlı yazısında Sol Parti'nin hatalarını sıralarken SPD ile koalisyona göz kırpmanın Sol Parti'ye büyük zarar verdiğini öne sürdü. 

Varlı'nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:  

Almanya, Portekiz, Avusturya ve İzlanda’da yapılan genel-yerel seçimler sol açısından etraflıca düşünülmesi gereken sonuçlar üretti. İki hafta önce sosyal demokratların zaferiyle sonuçlanan Norveç seçimleri de eklendiğinde kıta genelinde rüzgârın soldan esmeye başladığını görmek mümkün.

Almanya’ya bakalım. Almanya’da 16 yıllık Hıristiyan Demokrat Birlik partilerinin saltanatına son veren sosyal demokratların burun farkıyla gelen zaferi kayda değer. Ancak Sol Parti (Die Linke) adeta çakıldı. Yüzde 5’lik seçim barajını dahi aşamayan Die Linke, ancak üç seçim bölgesinde direkt aday çıkarabildiği için Federal Parlamento’ya kendisini atabildi.

BAŞARISIZLIĞIN BAŞLICA NEDENLERİ

Birçok neden sıralanabilir.

En önemli neden kuşkusuz ki Sol Parti’nin ülkedeki bütün mevcut sorunlara rağmen, politika üretememesi, ‘’halkla kucaklaşamaması.’’

Pandeminin yol açtığı sorunlar, iklim krizi, gelir adaletsizliği, işsizlik, göçmenler, dış politik açmazlar. Parti bu sorunlar karşısında bir alternatif üretemedi. Gençleri, çevrecileri, cezbedecek politikalar sunulamadı. Militarist dış politikaya karşı yeterli itiraz örgütlenmedi. Parti programında savaş örgütü NATO’dan çıkmak yer alsa da bu ilke ‘’yumuşak’’ argümanlarla hep geçiştirildi.

Peki neden?

Die Linke uzun zamandır bir iç savrulma yaşıyordu. Büyük bir kimlik bunalımı, kafa karışıklığı söz konusu. Almanya’dan Hüseyin Çelik’in aktardığı notlara göre kendi içinde fikri birliği olmayan parti bırakınız başka kesimlerden oy almayı mevcut kendi seçmenini dahi eritti. Sosyal demokrasiyle yaşanan flört, SPD’ye koalisyon için göz kırpılması hepsi haneye yazılan eksiler oldu.

Partinin etkili figürlerinden Sahra Wagenknecht ve hayat arkadaşı Oscar Lafontaine kliğinin parti kimliği ile uyuşmayan çıkışları da kan kaybettirdi. Lafontaine’in parti aleyhindeki çıkışı, Wagenknecht’in göçün sınırlandırılması çıkışları, yabancı düşmanlığına karşı etkili savunma örgütlenememesi vs gibi etmenler oyların kaçmasına neden oldu.

Sol Parti’den kaçan oyların yeni adresleri şöyle: 600 bin oy sosyal demokratlara, 30 bin oy Hristiyan Demokratlar’a, 100 bin oy aşırı sağcı AfD’ye, 120 bin oy liberallere, 270 bin oy da diğer partilere gitti. Bütün bunların yanında 370 bin kişi de sandığa gitmedi.

Dört yıl önceki parlamento seçimlerinde 9,2 oranında oy alan Die Linke 4,9’a gerileyerek tarihi bir yenilgi alırken rakamlar sola dair yapılması gereken ve de yapılmaması gerekenler hakkında çok şey söylüyor.

HABERE YORUM KAT