Sol Parti’de bir şeyler oluyor: Diğer Başkan Bernd Riexinger de bırakacağını açıkladı

Sol Parti’de bir şeyler oluyor: Diğer Başkan Bernd Riexinger de bırakacağını açıkladı

Sol Parti üst yönetiminde bazı değişiklikler yapılacağı oraya çıktı. Ancak bu değişimin partiye hangi yönde etki edeceği konusunda henüz bir açıklık bulunmuyor.

Eşbaşkan Katja Kipping’in ardından Sol Parti’nin diğer Eşbaşkanı Bernd Riexinger de sekiz yılın ardından görevini ekim ayında bırakacağını bildirdi. 64 yaşındaki Riexinger bu kararını cumartesi günü parti yönetimine beş sayfalık bir açıklama halinde bildirdi. 

Güçlü bir sol için şevk ve iyimserlikle çalışmaya devam edeceğini belirten Riexinger açıklamasında “Parti başkanı olarak görevimi severek yaptım. Sol Parti’yi bütün Almanya’nın partisine dönüştürerek Alman parti sisteminde istikrarlı bir güç haline getirdiğimiz için gurur duyuyorum” dedi. 

42 yaşındaki Eşbaşkan Kipping de cuma günü parti kuruluna yeniden aday olmayacağını bir mektupla bildirerek “Yeni şeylere başlama zamanı” diye yazmıştı. 

YENİ SOL ÇOĞUNLUK HAYAL Mİ?

Sol Parti aslında haziran ayında yeni liderlerini belirlemek istiyordu. Ancak parti kongresi korona salgını nedeniyle 31 Ekim’e ertelenmişti. Kipping ve Riexinger'ın yerini kimin alacağı ise hâlâ belirsiz. Hessen Eyalet Meclis Grubu Başkanı Janine Wissler ve Thüringen Eyalet  Meclis Grubu Başkanı Susanne Hennig-Wellsow’un adları parti başkanlığı için olası adaylar arasında geçiyor. Baden-Württembergli sendikacı Riexinger, siyasal gözlemcilere göre,  partinin sol kanadını temsil ediyordu. 

Öte yandan Thüringen Eyalet Başbakanı Bodo Ramelow çalışmaları için Kipping'e Twitter üzerinden “Zor zamanlarda sorumluluk aldın ve her zaman senin tarafından desteklendiğimi hissettim” sözleriyle teşekkür etti. Kipping’in federal meclis grubundaki arkadaşı Stefan Liebich de attığı Tweet’te “Yeni sol çoğunluk için birlikte savaşıyoruz. Nerede olursa olsun” yorumunu yaptı.

SPD Genel Başkan Yardımcısı Kevin Kühnert ise Twitter'da şunları yazdı: “Son yıllardaki birçok mücadeleye, empatinize ve toplumsal hareketlerin duyulmasına ve görülmesine yardım etmekteki azminize büyük saygı duyuyorum. Size güvenmeye devam edebildiğimiz için mutluyum.”

+49 - BERLİN

FOTO: Daniel Bockwoldt / DPA

HABERE YORUM KAT