Soğuk havalar baş ağrısı ve migren ataklarını tetikleyebilir

Soğuk havalar baş ağrısı ve migren ataklarını tetikleyebilir

Birçok kişi için kışın başlangıcı şiddetli baş ağrıları anlamına gelir. Peki bunun önüne nasıl geçebilirsiniz?

Kış mevsiminin gelmesiyle Sıfırın altındaki buz gibi sıcaklıklar ve rüzgarlar baş ağrısı ve şiddetli migrene neden olabilir. Tavsiye portalı "ratgebergesund.de "nin bildirdiğine göre soğuk, migren ataklarının en bilinen tetikleyicilerinden biridir.

NEDENLERİ

Ağrıyan başın sorumlusu baş kaslarındaki akut gerginliktir. Rehber, "Baş soğursa, bu genellikle kasların kramp girmesine yol açar" diyor.

Baş ağrıları ayrıca sıcaklık hızla değiştiğinde de ortaya çıkar. Sadece beş derecelik sıcaklık farkı bile, kafadaki kan damarlarının kan dolaşımını düzenlemesini zorlaştırır. Rehber, "sıcaklık dalgalanmalarına hassas tepki verdiği bilinen kişilerin özellikle dikkatli olması gerektiği" uyarısında bulunuyor.

NE YARDIMCI OLUR

Soğuk aylarda baş ağrısı ile mücadele eden herkes, gergin kasları gevşetmek için hafif bir baş masajını deneyebilir. Soğuk şoklardan kaçınmak da önemlidir. Uzmanlar "Sıcak ve rüzgâr geçirmez bir şapka şiddetli baş ağrılarını önleyebilir" diyor. Soğuk günlerde evden çıkan herkes mutlaka kulaklarını kapatan sıcak bir şapka takmalıdır.

Ayrıca rehber, "Tekrarlayan veya uzun süreli baş ağrılarınız varsa, bir doktora görünmeniz tavsiye edilir" diye yazdı. Bu durum özellikle birkaç saat, hatta üç güne kadar sürebilen acı verici, zonklayıcı, yarı taraflı baş ağrısı gibi tipik migren semptomlarının ortaya çıkması halinde geçerlidir. Mide bulantısı, seslere ve kokulara karşı artan hassasiyet gibi karakteristik eşlik eden semptomlar da migrene işaret eder.

Bir doktorun teşhis koyması, bu baş ağrılarının başarılı ve hedefe yönelik bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olabilir.

ARTI49

HABERE YORUM KAT