Slovakya Başbakanı vuruldu! Scholz: "Korkakça suikast girişimi..."

Slovakya Başbakanı vuruldu! Scholz: "Korkakça suikast girişimi..."

Slovakya Başbakanı Fico'ya bir toplantı sonrasında vatandaşlarla konuşmak isterken ateş açıldı. Fico, ağır yaralandı. Sosyal demokrat politikacı daha birkaç gün önce şiddetin yaklaştığı uyarısında bulunmuştu.

Slovakya hükümet başkanı Robert Fico, Handlova kasabasındaki bir kabine toplantısının ardından vurularak yaralandı. Slovak medyasında yer alan haberlere göre, Fico hastaneye kaldırıldı. Olay sırasında birkaç el silah sesi duyuldu. Saldırganın tutuklandığı bildirildi.

Acil durum servisleri TASR'a olayın ardından Fico'ya içinde acil durum doktoru bulunan bir helikopterin gönderildiğini söyledi. Polis, hükümet toplantısının yapıldığı kültür merkezini boşalttı.

HAYATİ TEHLİKESİ VAR

Hükümet ofisine göre Robert Fico'nun hayatı tehlikede. Fico, karnından vuruldu.

Şehirdeki bir hastanenin sözcüsü, Reuters haber ajansına gönderdiği e-postada Fico'nun hastaneye kabul edildiğinde yanıt verdiğini belirtti.

Bir Reuters çalışanı birkaç el silah sesi duyduğunu ve bir adamın polis tarafından tutuklandığını gördüğünü söyledi. Tutuklanan adam güvenlik güçleri tarafından bir arabaya bindirildi ve götürüldü.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da Slovakya Başbakanı Robert Fico'ya ateş açılmasını şiddetle kınadı. “Slovakya Başbakanı Fico'ya yönelik korkakça suikast girişimi haberi beni derinden sarstı” diyen Scholz, “Şiddetin Avrupa siyasetinde yeri olmamalıdır. Bu saatlerde düşüncelerim Robert Fico, ailesi ve Slovakya vatandaşlarıyla birlikte” diye belirtti.

Şansölye Yardımcısı Robert Habeck de yaşadığı şoku dile getirdi. Federal Ekonomi Bakanı, Federal Meclis'te yaptığı konuşmanın başında Robert Fico'ya “acil şifalar” diledi ve sözlü silahsızlanma çağrısında bulundu.

ARTI49

FOTOĞRAF: X / @MichaelSCollura

HABERE YORUM KAT