Sizin de gözünüzü karşıdan gelen aracın ışıkları rahatsız ediyorsa nedeni bu...

Sizin de gözünüzü karşıdan gelen aracın ışıkları rahatsız ediyorsa nedeni bu...

Yakın zamanda yapılan bir ADAC anketine göre, tüm otomobil sürücülerinin üçte ikisi sık sık gözlerinin kamaştığını hissediyor. Bunun sorumlusu sadece kirli farlar değil, aynı zamanda araç aydınlatmasındaki popüler bir tasarım trendi...

Alman otomobil kulübü ADAC tarafından yapılan bir ankete göre, her üç sürücüden biri düzenli olarak veya neredeyse her zaman geceleri diğer araçların ışıkları nedeniyle gözlerinin kamaştığını hissediyor.

Yüzde 49,5 ile ankete katılanların neredeyse yarısı bazen gözlerinin kamaştığını hissettiklerini söyledi. En çok genç sürücülerin gözleri kamaşıyor: 35 yaşın altındakilerin yüzde 32'si düzenli olarak ya da neredeyse her zaman gözlerinin kamaştığını söylerken, bu oran 50 yaşın üzerindekilerde sadece yüzde 22,6 oranında çıktı.

Ankete katılanların beşte biri bu nedenle karanlıkta araç kullanmaktan bile kaçınıyor.

YENİ LED TEKNOLOJİK FARLAR...

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, uzun farlar en büyük sıkıntı olarak algılanıyor. Kkatılımcıların yüzde 82'si bu duruman şikayetçi. Bununla birlikte, kısa farlar yüzde 41 ve arka sis farları ise yüzde 26,7 ile sürücülerin en çok rahatsız olduğu diğer durumlar. Bilindiği üzere, sis farları sadece sis, şiddetli yağmur veya kar nedeniyle görüş mesafesi 50 metreden az olduğunda açılabiliyor.

Aslında, kısa farlarla bile yeni bir otomobille seyahat ederken karşıdan gelen trafiğin size sık sık selektör yaptığı oluyor. Neden mi? Tasarım nedenleriyle genellikle küçük ışık şeritlerine küçültülen yeni LED yüksek teknoloji farlar, yüksek ışık yoğunlukları nedeniyle geçmişin halojen ve xenon farlarından daha yüksek bir parlama potansiyeline sahip...

ÇOK MODA

ADAC aydınlatma uzmanı Burkhard Böttcher, "Daha düşük parlaklığa sahip daha büyük bir far, daha yüksek yoğunluğa sahip daha küçük bir farla aynı ışık çıkışını sağlar, ancak diğer yol kullanıcılarının gözlerini önemli ölçüde daha az kamaştırır" diyerek bu eğilimin yönetmeliklerin değiştirilmesi yoluyla azaltılmasını talep ediyor. Landsberg'deki ADAC Teknik Merkezi Başkanı Reinhard Kolke, "AB tip onay prosedürünün bir parçası olarak mevcut onay gereklilikleri yetersiz" diye ekliyor. Dar LED ışık şeritleri şu anda otomobil tasarımında çok moda olduğu için otomobil üreticileri bunu duymaktan memnun olmayacaktır.

Eğer gözünüz kamaşırsa, ADAC şu tavsiyede bulunuyor:

"Karşıdan gelen araçların ışık konisine bakmayın, kendi şeridinize veya yolun sağ tarafına bakın."

ARTI49

HABERE YORUM KAT