Sırbistan'da silahlı saldırılara karşı protestolar sürüyor

Sırbistan'da silahlı saldırılara karşı protestolar sürüyor

Sırbistan'da 3 ve 5 Mayıs'ta yaşanan ve 18 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırılara tepki gösteren on binlerce kişi bir kez daha başkent Belgrad'da toplandı.

Protestocular, Ulusal Meclis binası önünden Gazela Köprüsü'ne yürüyerek, Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, İçişleri Bakanı Bratislav Gasic ve Güvenlik Bilgi Ajansı (BIA) Müdürü Aleksandar Vulin'in istifasını talep ettiler. Muhalefet partilerinin çağrısı üzerine silahlı saldırıların ardından, kamuoyunda "şiddetin teşvik edilmesinin" durdurulmasını da isteyen kalabalık, birkaç saatlik yürüyüşün ardından herhangi bir olay çıkmadan dağıldı.

Protestocular, "Şiddete hayır" sloganıyla düzenlenen protestolar sırasında başkentte trafik sıkışıklığı yaşanmasına neden oldu. Göstericiler, talepleri yerine getirilene kadar protestolarına devam edeceklerini duyurdular.

Ülkenin medyası, bu akşam Belgrad'da 2000 yılından beri en büyük kalabalığın toplandığını bildirdi.

Vucic'den protesto değerlendirmesi

Protestolarla eş zamanlı düzenlenen bir etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Vucic, protesto çağrısında bulunanlara ilişkin, "Tek yaptıkları şey şiddet. İnsanların nereye gideceklerini belirlemeye çalışıyorlar. Bunlar ne okul bitirdi? Hiç. Bunlar mı Sırbistan'ı yönetecek?" değerlendirmesinde bulundu.

Şiddete karşı neler yapılabileceğinin konuşulması gerektiğini aktaran Vucic, silahlı saldırıların ardından hem ruhsatsız silahların gönüllü teslim edilmesine ilişkin bir uygulama başlattıklarını hem de okullarda polislerin görevlendirildiğini anımsattı.

Vucic, muhalefete bir çözüm önerisiyle gelmesini yönünde çağrıda bulundu.

HABERE YORUM KAT