Siparişler ve ihracat kıpırdadı: Alman otomotiv sektöründe temkinli iyimserlik

Siparişler ve ihracat kıpırdadı: Alman otomotiv sektöründe temkinli iyimserlik

Almanya ekonomisinin lokomotif sektörlerinden otomotiv, koronavirüs krizi nedeniyle ağır bir durgunluk içine girmişti. Son bir anket beklentilerin yeniden olumluya döndüğüne işaret ediyor.

Alman ekonomik mucizesinin temelini oluşturan otomotiv sektörü, koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan krizin önümüzdeki aylarda yavaş yavaş geçeceğine dair temkinli bir beklenti içine girdi. 

Merkezi Münih'te bulunan Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (ifo), sektörle ilgili yaptırdığı konjonktürel beklenti anketinin sonuçlarını açıkladı. DW Türkçe’ye göre, açıklamada, “Yedi ayın ardından ticari faaliyet beklentileri ilk kez olumluya döndü” denildi. Ancak ifo'ya göre otomotiv sektöründe şu anki ticari durumla ilgili hâlâ çok karamsar bir hava yaşanıyor. Çalışanlar için durumun kötüye gitmeye devam ettiği ve personel planlaması ile ilgili göstergelerin düşüşte olduğu da ifo‘nun açıklamasında yer aldı.

Anket sonuçlarından yola çıkılarak hazırlanan rapora göre en olumlu gelişme, otomotiv sektörünün ürünlerine yönelik artan talepte yaşanıyor.

İHRACATTA OLUMLU SİNYAL

Alman otomotiv sektörünün olumlu olarak gördüğü bir diğer alan da siparişler. Sözü geçen enstitü, sektörün 13 ay aradan sonra mevcut siparişlerle ilgili ilk kez olumlu bir değerlendirmede bulunduğunu ve üretim beklentisinin geçen mayıs ayının ardından, haziranda bir kez daha arttığını bildirdi. Rapora göre, Almanya dış ticaret işlemlerinde ise daha yavaş bir iyileşme kaydediliyor.

Sektörün ihracat beklentisinin 17 ay aradan sonra yeniden olumluya döndüğü vurgulanırken Almanya'nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen'de (VW) çalışma saatlerinin kısaltılması uygulamasının sona erdirildiği belirtildi. VW, koronavirüs salgını nedeniyle geçen mart ayında fabrikalarında üretimi durdurmuş ve Almanya'daki yaklaşık 80 bin personelin kısa mesaide çalışacağını duyurmuştu.

+49 – MÜNİH

HABERE YORUM KAT