Sınırdan kaçak geçmek isteyen iki Türk mültecinin bacakları kırıldı

Sınırdan kaçak geçmek isteyen iki Türk mültecinin bacakları kırıldı

ABD'de Meksika sınırından kaçak olarak ülkeye giriş yapan Türk mülteciler gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Son dönemde ABD'de Meksika sınırından yasadışı yollarla ülkeye giren Türk vatandaşları dikkat çekiyor.

Geçen hafta Fox News muhabiri Bill Melugin, California'nın San Diego kentindeki Jacumba'da sınırı geçmeye çalışan göçmenlerle yaptığı röportajı sosyal medyada paylaştı. Röportajda, Türklerin yanı sıra İran, Hindistan, Çin ve Pakistan uyruklu kişilerin de yasadışı olarak ABD'ye giriş yaptığı gözler önüne serildi. Bir Türk vatandaşı, sınırdan geçişin çok kolay olduğunu ve hiçbir güvenlik önlemiyle karşılaşmadıklarını ifade etti.

Bu görüntüler ülkede büyük tartışmalara neden olurken, ABD Başkanı Joe Biden sınır güvenliğinin artırılacağını belirtti. Ancak, New York Post gazetesi bugün Meksika sınırını geçmeye çalışırken ölüm tehlikesi atlatan Türk mültecilerin görüntülerini yayınladı.

turklernypost2jpg-pjkfmqcgfuax3ikqzj3qiw.jpg

Yaklaşık 9 metre yüksekliğindeki sınır duvarını aşmaya çalışırken düşen mültecilerden birinin bacağını kırdığı, diğerlerinin de yaralandığı görüldü. Türk mülteciler, Türkiye'den Meksika'nın Cancun kentine gidip oradan Tijuana'ya geçtiklerini ve insan kaçakçılarına para ödeyerek yardım aldıklarını anlattı. Sınırı geçmek için kaçakçıların verdiği merdiveni kullanan mültecilerden biri iki bacağını, diğeri ise bir bacağını kırdı. New York Post muhabiri bu anları kaydetti ve fotoğraflarını yayınladı.

Yaralanan mültecilerin ABD'li ilk yardım ekipleri tarafından kurtarıldığı belirtilirken, bu kişilerin akıbeti hakkında bilgi verilmedi. Resmi verilere göre, sınırı geçmeye çalışırken yaralananların sayısı 450'yi aşmış durumda. Meksika'nın ABD Büyükelçiliği 2023 yılında 29 Meksikalının sınırdan düşerek hayatını kaybettiğini açıkladı. KBPS'ye göre, her bir yaralananın ABD'li vergi mükelleflerine yıllık maliyeti 300 bin doları buluyor.

Son dönemde San Diego'da büyük mülteci gruplarıyla karşılaşıldığı ve başta Türkiye ve Çin olmak üzere çeşitli ülkelerden çok sayıda mültecinin farklı ülkeleri aşarak ABD'ye ulaşmaya çalıştığı belirtiliyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT