Sınıfta sadece bir Avusturyalı olunca: Yabancı öğrencileri internette paylaştı

Sınıfta sadece bir Avusturyalı olunca: Yabancı öğrencileri internette paylaştı

Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir ilkokul öğretmeni hakkında, gelecek dönem sınıfında yer alacak 22 yabancı asıllı öğrencinin kişisel bilgilerini sosyal medyada paylaşması nedeniyle disiplin soruşturması açıldı.

Başkentin 22’nci bölgesindeki ilkokulda bir öğretmen, 23 kişilik sınıfta yer alan 22 yabancı kökenli öğrencinin, isim, adres ve ailelerinin telefon numaralarının bulunduğu kişisel bilgileri sosyal medya hesabında paylaştı.

Öğretmen, 23 kişilik sınıfta yalnız bir Avusturya asıllı öğrenci olduğunu, bu öğrencinin sınıftaki diğer öğrencilerin kötü muamelesine maruz kalacağını ileri sürdü.

Sınıftaki yabacı çoğunluğunu göstermek için bu bilgileri paylaştığını iddia eden öğretmene, Viyana Eğitim Müdürlüğü disiplin soruşturması başlattı.

DİSİPLİN KURULU OLAYI İNCELİYOR

Viyana Eyaleti Eğitim Müdürlüğü Basın Sözcüsü Matias Meissner, Heute gazetesine yaptığı açıklamada, söz konusu paylaşımın disiplin kurulu tarafından incelendiğini, öğretmenin görüşmeye çağırıldığını söyledi.

Meissner, yapılan incelemeler sonucunda öğretmene yönelik disiplin cezasının belirleneceğini dile getirdi.

ÖĞRETMENE TEPKİLER

Öte yandan çok sayıda kişi, öğrencilerin kişisel bilgilerini paylaşan öğretmene tepki gösterdi.

Kişisel bilgilerin paylaşılmasının yasalara aykırı olduğuna dikkati çeken sosyal medya kullanıcıları, öğretmeni önyargılı davranarak, öğrencileri ötekileştirmekle suçladı.

+49 – VİYANA

FOTO: Sam Balye on Unsplash

HABERE YORUM KAT