Silaha hücum: Polonya ABD'yi geçti

Silaha hücum: Polonya ABD'yi geçti

Polonya, askeri harcamaların GSYH'deki yüzde 4'lük payı ile lider durumda. Ardından Estonya (yüzde 3,43) ve ABD (yüzde 3,38) geliyor.

NATO ülkeleri askeri harcamalarını hızlı bir şekilde artırarak gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH)'nin yüzde 2'sine eşit bütçe ayırma standardına büyük ölçüde ulaştı. Pazartesi günü yayınlanan NATO raporuna göre, bu yıl üye ülkelerin üçte ikisinden fazlası yüzde 2 GSYİH standardını karşılayacak. NATO'nun toplam askeri harcaması 1,5 trilyon Dolar'ı aşacak.

Açıklanan askeri bütçelere göre, 2024 yılında 32 NATO ülkesinden 23'ü halihazırda askeri tahsisler için GSYİH'nın yüzde 2'si hedefine ulaşmış durumda. Geçen yıl bu sayı sadece 10 idi.

Almanya bu yıl için NATO'ya 90.6 milyar Euro'luk savunma harcaması yapacağını ve böylece ittifakın yüzde 2'lik hedefini net bir şekilde karşılayacağını bildirdi. NATO'nun yeni bir genel değerlendirmesine göre, bu rekor miktar Almanya'nın tahmini GSYİH yüzde 2,12'sine tekabül ediyor. Bu oran yılın başında beklenenden daha yüksek olacak.

POLONYA ABD'Yİ GEÇTİ

Polonya, askeri harcamaların GSYH'deki yüzde 4'lük payı ile lider durumda. Ardından Estonya (yüzde 3,43) ve ABD (yüzde 3,38) geliyor.

Enflasyona göre düzeltilmiş reel fiyatlarla NATO ülkelerinin askeri harcamaları 2023'te yüzde 9,3 arttı ve bu yıl da yüzde 18 artarak 1,5 trilyon Dolar'ı aşacak. Bu miktarın yakaşık üçte ikisi (957 milyar Dolar) ABD'den geliyor.

EN GERİDEKİ ÜLKELER

Genel artışın bir kısmı Finlandiya ve İsveç'in ittifaka katılımından kaynaklandı. Her iki ülke de yüzde 2 standardını karşılıyor ve toplam askeri bütçeleri bu yıl yaklaşık 20,5 milyar Dolar olacak.

Yüzde 2 standardı, Türkiye'den Norveç ve Bulgaristan'a kadar NATO'nun doğu kanadındaki tüm ülkeler tarafından karşılanıyor.

Ordusu olmayan İzlanda hariç tutulduğunda, harcamalarda en geride olanlar Belçika, Lüksemburg, Slovenya ve İspanya oldu. Bu ülkeler GSYİH'nın yaklaşık yüzde 1,3'ünü ordularına harcıyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT