Şiddetli fırtınalar Almanya'yı etkisi altına aldı

Şiddetli fırtınalar Almanya'yı etkisi altına aldı

Batı Almanya'daki afet bölgelerindeki insanlar kurtulurken, ülkenin diğer bölgelerinde şiddetli fırtınalar yaşandı.

Berlin, Saksonya, Brandenburg, Schleswig-Holstein ve Yukarı Bavyera'da pazar akşamından itibaren şiddetli yağmur nedeniyle çok caddeyi su bastı. En az iki kişi hayatını kaybetti.

Saksonya'nın Weißwasser kentinde 67 yaşındaki bir kişi şiddetli yağmurda hayatını kaybetti Polisin yaptığı açıklamaya göre göre, pazar akşamı bahçeli evinin  bodrum katından suyu pompalamak isterken elektrik çarpması sebebiyle hayatını kaybetti

Yukarı Bavyera, Eglfing'de bir ormanda bir avcı ölü bulundu. Polise göre, bölgedeki fırtınanın kurbanı oldu. 

urn-newsml-dpa-com-20090101-210726-99-536055-large-4-3-17.jpeg

Berlin itfaiyesi akşam saatlerinde hava durumuyla ilgili yaklaşık 250 göreve çıktı. Dolu mahzenler ve sular altında kalan sokakların yanı sıra tüneller de doldu ve ağaçlar devrildi.

 Şiddetli rüzgar ve şiddetli gök gürültülü fırtınalar Schwarz bölgesinde (Mecklenburg Göller Bölgesi) bir dizi hasara neden oldu. Güstrow'da bir demiryolu hattı da kapatıldı.

urn-newsml-dpa-com-20090101-210726-99-536058-large-4-3-21.jpeg

Alman Hava Servisi'ne (DWD) göre, Yukarı Bavyera'nın Bad Tölz-Wolfratshausen bölgesindeki Schlehdorf'ta saat 18.00'da metrekareye yaklaşık 43 litre yağmur yağdı.

İtfaiyeye göre, Weilheim bölgesinde 87, Bad Tölz bölgesinde 18 ve Garmisch-Partenkirchen bölgesinde 35 fırtına ile çalışmalar yapıldı. Huglfing'de bir kilise kulesi kapatıldı ve Habach'ta bir arabanın üzerine ağaç düştü. İki kişi hafif yaralandı. Ayrıca haftanın başında Bavyera'da şiddetli gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor.

urn-newsml-dpa-com-20090101-210726-99-536061-large-4-3-21.jpeg

Genel olarak, DWD'nin açıkladığı gibi, pazartesi günü Almanya'da gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Kuzey, kuzeydoğu ve güneyde şiddetli yağış nedeniyle fırtına riski var. 

Batı Almanya'da en az 179 kişinin yaşamını yitirdiği yıkıcı sel felaketinden yaklaşık bir buçuk hafta sonra, Rheinland-Pfalz ve Kuzey Ren-Vestfalya bölgelerindeki insanlar hafta sonu rahat bir nefes aldı. Korkulan yeni fırtınalar ve seller gerçekleşmedi.

Bu arada Kuzey Ren-Vestfalya Ziraat Odası, sel sırasında tarlaları ile birlikte tamamen su altında kalan çok sayıda çiftliği tespit etti. Kuzey Ren-Vestfalya Ziraat Odası, uydu görüntülerinin ilk değerlendirmesinden sonra 75 ila 100 çiftlik ciddi şekilde etkilendi. Değerlendirme henüz tamamlanmadı.

Federal Meclis'teki İçişleri Komitesi Pazartesi günü özel bir oturum için toplanmak istedi. Yetkililerin olası ihmallerine ek olarak, milletvekilleri federal hükümetin gelecekte afet kontrolü için daha fazlasını yapması gerekip gerekmediği hakkında konuşmak istiyor.

Federal İçişleri Bakanı Horst Seehofer'e göre, federal hükümet afet kontrolünde sorumluluk almamalı. CSU'lu politikacı pazartesi günü toplantıdan önce yaptığı açıklamada, bir felaket durumunda gerekli kararların yerel olarak alınması gerektiğini, federal eyaletlerin ve belediyelerin yetkilerine müdahale etmenin yanlış olacağını söyledi.

Artı49 Haber Merkezi

HABERE YORUM KAT