Sendikayı işgal etmişlerdi, işçiler sokağa çıktı: “Binamızda nazilere yer yok”

Sendikayı işgal etmişlerdi, işçiler sokağa çıktı: “Binamızda nazilere yer yok”

Sağcı-milliyetçi “Identitäre Bewegung” (Kimlikçiler Hareketi) geçen hafta Stuttgart’ta DGB sendika binasını işgal etmiş, ön cepheye izinsiz dev bir pankart asmıştı. İşçiler dün sokağa çıktı ve “Binamızda nazilere yer yok” dedi.

Anayasayı Koruma  Dairesi tarafından da takip edilen Kimlikçiler Hareketi’nin eylemi Almanya’da geniş yankı uyandırırken, Alman Sendikalar Birliği’nin (DGB) Baden-Württemberg Teşkilatı binasına yönelik sağcıların işgali sendikacılar ve işçiler tarafından protesto edildi.

Sendika binası önündeki alan için 100 kişinin katılacağı bir miting için  izin alınsa da  gösteriye işçiler adeta akın etti. 

DİRENİŞ ŞARKILARI EŞLİĞİNDE 

Alman otomotiv devi Mercedes’in Untertürkheim ve Sindelfingen fabrikalarından işyeri işçi temsilcileri,  sendikacılar, genç işçiler pankart ve bayraklarıyla geldiler. DGB’ye bağlı bütün sendikacılar bayraklarıyla mora boyanmış 1,5 metre aralıklı noktalarda yerlerini aldılar.

Thabilé müzik grubunun seslendirdiği özgürlük-direniş-barış şarkılar eşlilğinde miting gerçekleşti.

Birleşik Hizmetliler Sendikası  (ver.di) Baden-Württemberg Teşkilatı Başkanı Martin Gross genç aktivistler ile sahnede birlikte konuştu: “Burası bizim evimiz ve nazilerin, ırkçıların burada yeri yoktur. Bizim gücümüz hep birlikte hareket etmemizdedir. Bizim alternatifimiz dayanışma ve eşit haklar temelinde daha güzel bir dünya için birlikte mücadeledir.“

Ver.di sendikasından bir genç eylemci ise konuşmasında, “Biz gençler daha fazlasını yapabilir ve yapmalıyız. Nefes alabilmemiz için, iklim değişikliği için, meslek yerleri için ve de ırkçılığa-faşizme karşı daha atak olmalıyız” dedi.

ANTİFAŞİST VASİYET

Metal İşçileri Sendikası (IG Metall) Baden Württemberg Teşkilatı Sözcücü Roman Zitselsberger konuşma yapmak üzere hareket edince Untertürkheim Mercedes işçileri sahneye pankartlarıyla çıktılar. Zitselberger konuşmasında şunları söyledi: 

“Sendika binamız, yani evimizin adı faşizme karşı büyük bir direniş gösteren, Buchenwald Toplama Kampı‘nda tutulan Stuttgartlı bir sendikacı ve direnişçi olan Willi Bleicher’den gelir. Onun hepimize vasiyeti olan 'İnsan olarak en önemli görevimiz üzerinde yaşamaya değer bir dünya yaratmaktır' sözleri bizlere yol gösteriyor. IG Metall sendikası ırkçılığa ve bölünmeye karşı özgürlükleri ve demokrasimizi koruyacak, mücadeleye devam edecektir.”

Stuttgart’taki çok sayıda demokratik kurum temsilcileri bayrak ve pankartlarıyla mitinge destek verdiler. Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Stuttgart Teşkilatı da  Almanca basın açıklamasını dağıtarak dayanışmada bulundu.

ALİ ÇARMAN – STUTTGART

 

HABERE YORUM KAT