"Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereyim": BİG partisi için ağır iddialar

"Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereyim": BİG partisi için ağır iddialar

Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki yerel seçimlere 4 gün kala Erdoğan’a yakınlığı ile suçlanan BİG partisinin seçmenin oylarını satın aldığı yönünde iddialar ortalığa saçıldı.

Federal Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild’de yer alan bir haberde, Türklerin öncülüğünde kurulan bir parti hakında ağır iddialar yer aldı. İddiaya göre Yenilik ve Adalet Birliği Partisi’nin  (BİG) Duisburg adayı Selgün Çalışır’ın ses kayıtları internete düştü. Ses kaydında aday Çalışır’ın Türkçe olarak bir kişiye, mektupla oy kullanmaya işaret ederek “Sen bana 2 bin getir ben sana 5 bin vereceğim” dediği ileri sürülüyor.

bildschirmfoto-2020-09-10-um-12-25-08.png

“PARAYI DERT ETME, BU AÇIK VE NET BİR TEKLİF”

Celal Çakar, Markus Kaminski ve  Frank Schneider imzalı habere göre Duisburg  Savcılığı’na yansıyan olayda bir seyahat acentası işleten ve vergi denkleştirme hizmeti de sunan işadamı Çalışır’ın ses kaydında “Üst sınır yok. Bana 4 bin  getirmek istediğini söyledin. Ben de sana 10 bin vereceğimi söylemiştim. 2 bin için size 5 bin vereceğim. 5 bin bul, 12 bin 500 al. Marxloh’da bazı şeyleri değiştirmek istiyorum. Para burada hiç  önemli değil. Açık ve net bir teklif bu” dediği açıkça duyuluyor.

ADAY ÇALIŞIR PARAYI NEREDEN BULDU?

Bild’in haberine göre göçmenlerin, özellikle de Müslümanların çıkarlarının temsilcisi olduğunu bildiren BİG partisi yıllardır Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AKP partisinin Almanya'daki bir kolu olmakla suçlanıyor. Ancak parti üst düzeyi söz konusu suçlamaları reddediyor.

Bununla birlikte aday Çalışır’ın seçimini finanse etmek için parayı nereden bulduğu konusunda kuşkular olduğu ileri sürülüyor. Savcılıktan yapılan açıklamaya göre, söz konusu  video ya da ses kaydı ile ilgili incelemeler bile yapıldı. Savcılık seçim sahtekârlığı üzerinde duruyor. Bu arada çarşamba sabahı aday Selgün Çalışır’ın işyeri ile evinin  arandığı söyleniyor.

SAVCILIK: ÇALIŞIR’IN EVİNDE SAYISIZ OY PUSULASI BULDUK

Duisburg Savcılığı’ndan yapılan açıklamada “Arama sırasında kapsamlı deliller bulundu. Değerlendirilmesi gereken yüksek sayıda çift haneli oy pusulaları da bulundu. Bu belgeler de sahtecilik açısından kontrol edilmelidir. Seçim dairesine ise bilgi verildi” dendi.

Duisburg Belediyesi’nden yapılan açıklamada da “Bu sabah polis bize seçim dolandırıcılığına ilişkin bir soruşturmanın devam ettiğini bildirdi. Soruşturma makamlarıyla yakın temas halindeyiz ve onları bu konuda destekliyoruz” ifadesine yer verildi.

image001.png

“HER OY VERENE NAKİT PARA” DALGASI

Öte yandan aşırı sağcı “Die Freie Welt” gazetesi ise Çalışır'ın oy pusulası sahteciliği iddialarına ilişkin alay ettiği bir afişi şu sloganla yayınladı: "Bana her oy verene nakit para"

BİG, FACEBOOK’TA CANLI YAYINDA AÇIKLAYACAK

Bild gazetesi görüş almak için aradığı Selgün Çalışır’a ulaşamadığını bildirirken BİG partisi Facebook sayfasından yaptığı bir duyuru ile saat 13’te sosyal medyada canlı yayında açıklama yapılacağını bildirdi.

Genel başkanlığını Haluk Yıldız’ın yaptığı BİG partisi 2010 yılında kuruldu.

+49 – DUİSBURG

HABERE YORUM KAT