Şehrin siluetindeki cami: Almanya’da DİTİB’den Köln kulübüne teşekkür

Şehrin siluetindeki cami: Almanya’da DİTİB’den Köln kulübüne teşekkür

DİTİB Genel Başkanı Kazım Türkmen, Bundesliga takımlarından Köln’ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği formanın üzerindeki şehir siluetinde DİTİB Köln Merkez Camisi’ne yer verilmesinden dolayı kulübe teşekkür etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Genel Başkanı Kazım Türkmen, yaptığı açıklamada, Köln’ün çokkültürlü bir şehir olduğunu belirterek, “Köln formasında hem Köln Katedrali’nin hem de DİTİB Merkez Camisi’nin yer alması Köln’ün bu çokkültürlü yapısına uyan güzel bir örnek oluşturmuştur” ifadesini kullandı.

Camiye kentin siluetinde yer vermesinden dolayı Alman ekibine teşekkür eden Türkmen, “Dünya futboluna birçok yıldız yetiştiren Almanya’nın köklü ve Köln şehrinin en popüler futbol kulübü Köln takımının bu hareketi, sporun kardeşlik, dostluk, dayanışma ve paylaşmanın en güzel örneğinin bir ifadesi olmuştur. Bu manada Köln DİTİB Merkez Camisi’nin formada yer alması bizim açımızdan gurur vesilesidir. Köln Kulübüne teşekkür ediyorum” şeklinde görüş belirtti.

Türkmen, caminin sadece Türklere değil, Köln’e ait olduğunu ifade ederek, "(DİTİB Köln Merkez Camisi) Köln’ün bir simgesidir, şehrin siluetinde yerini almış bir yapı ve mimari şaheserdir” dedi. 

Bundesliga takımlarından Köln’ün 2020-2021 sezonunda deplasmanda giyeceği formanın üzerindeki şehir siluetinde, Rhein Energie Stadı ve Köln Katedrali’nin yanı sıra Köln’deki DİTİB Köln Merkez Camisi de yer aldı.

DİTİB Köln Merkez Camisi’nin açılışı Eylül 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı.

+49 – BERLİN

FOTO:  Ben Hershey on Unsplash

HABERE YORUM KAT