Scholz’un konvoyunu, düğün konvoyu sandı, arasına daldı

Scholz’un konvoyunu, düğün konvoyu sandı, arasına daldı

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un güvenliğinde bir zafiyet yaşandığı ortaya çıktı.

Almanya Başbakanı Olaf Scholz'un güvenliği konusunda bir zafiyet yaşandığı ortaya çıktı. Önceki gün Frankfurt'taki bir toplantıdan dönüşünde, Scholz'un güvenlik konvoyuna takılan bir kişi, aracıyla havalimanına kadar girerek Scholz'un uçağa binmek üzere olduğu sırada kendisine yaklaşıp kucakladı.

Başbakan Scholz ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Avrupa Merkez Bankası'nın 25. yıl kutlama törenine katılmak için bir araya geldi. Törenlerin ardından Scholz ve Lindner, polis konvoyu eşliğinde zırhlı araçlarına binerek havalimanına doğru hareket etti. Ancak havalimanına doğru ilerlerken, resmi konvoyun arkasına özel bir araç takıldı ve polis bu durumu fark etmedi.

Bu araç, havalimanı güvenliği tarafından Scholz'un konvoyuna dahil sanılarak VIP bölümüne giriş yapabildi. Aracın plakası güvenlik kayıtlarında olmamasına rağmen içeriye alındı ve devlet uçağına kadar yaklaşabildi. Federal Maliye Bakanı Lindner ve heyeti uçağa binerken, Scholz telefon görüşmesi yapmak için bir süre daha aracında bekledi. Aracından inen Scholz, yerel korumalara teşekkür etti ve ellerini sıktıktan sonra uçağa doğru ilerledi. Bu sırada konvoyun en arkasına takılan sürücü, aracından çıkarak Scholz'a yaklaştı. Sürücü, önce Scholz'un elini sıktı ve ardından sarıldı. Scholz, şaşkın bir şekilde karşılık verdi. Korumalar olayı ilk başta anlamadı, ancak kısa süre sonra durumu fark ederek sürücüyü Scholz'dan uzaklaştırdı.

Olayın ardından gözaltına alınan kişinin Yunan asıllı olduğu ve konvoya takıldığında bunun bir düğün konvoyu olduğunu sandığını söylediği belirtildi. Hükümet sözcüsü, haberin doğru olduğunu doğruladı ve olayın ardından güvenlik zafiyetinin nasıl meydana geldiği konusunda iç soruşturma başlatıldığını açıkladı. Federal Kriminal Polis Dairesi (BKA) sözcüsü ise herhangi bir yaralanma olmadığını ve şahsın Frankfurt Havalimanı'nda polis tarafından direniş göstermeden gözaltına alındığını belirtti.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum