Saydam çadırlı kafeler zamanı: Salgının ekonomik etkilerini azaltmak için yöntem aranıyor

Saydam çadırlı kafeler zamanı: Salgının ekonomik etkilerini azaltmak için yöntem aranıyor

Kafe ve restoranlar kayıplarını düşük tutmak için çırpınıyor. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) vakalarının arttığı Almanya’nın başkenti Berlin’de bir kafenin önüne müşterilerin oturabileceği küçük saydam çadırlar yerleştirildi.

Federal Almanya’da özellikle küçük işyerleri salgına karşı yenilik arayışları içinde. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemler nedeniyle büyük oranda bir müşteri kaybı yaşayan kafe ve restoran sahipleri, mevcudu korumak için ilginç yöntemler geliştiriyor. 

Berlin’in Moabit semtinde bulunan “Tirree”  adlı kafenin sahibi Stefan Tirree, mekânın dışında yaya yolunun üzerinde, sonbahar ve kış aylarında müşterilerin oturabileceği, içinde masa ve sandalyenin bulunduğu saydam çadırlar kurdu.

Tirree, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kafenin önüne kurulan bu küçük çadırların müşterilerine hem rüzgârdan korunma hem de herhangi bir temas olmadan sohbet etme imkânı verdiğini belirtti.

Covid-19’dan dolayı kafenin içinde ve dışında masaların belirli aralıklarla yerleştirilmesi gerektiğini, bundan dolayı daha önce müşterilerin birbiriyle doğru dürüst sohbet edemediğini belirten Tirree, “Şimdi ise insanlar birbirleriyle konuşma imkânı buldular” şeklinde konuştu.

KORONAVİRÜSE KARŞI KORUNMA

Tirree, müşterilerin, önceleri çadırda oturmayı kuşkuyla karşıladığını ancak daha sonra alıştığını belirterek, “Başta 50 ila 60 yaşlarında olan bazı sürekli gelen müşterilerimiz çadırlara girerek oturup kahve içtiler ve kruvasan yediler. Bir süre sonra diğer müşteriler de aynısını yapmaya başladı. Bir bakıma yaşlılar öncülük etti, gençler de onları takip etti” ifadelerini kullandı.

Bu çadırların yağmur ve kardan müşterilerini koruyacağını kaydeden Tirree, çadırların kapılarının Covid-19’dan dolayı hep açık tutulacağını aktardı.

Tirree, Kovid-19 önlemleri kapsamında Berlin’de 23.00-06.00 saatleri arasında restoran ve kafelerin açık tutulmasının yasak olduğunu hatırlatarak, “Covid-19 vakalarının artmaması için biz buna riayet ediyoruz. Her akşam bu çadırları içeri alıyoruz ve sabah tekrar dışarı çıkarıyoruz. Bu çok emek isteyen bir şey” dedi.

Salgının ciddiye alınması gerektiğini vurgulayan Tirree müşterilerin mesafe kuralına uyup uymadığına ve maske takıp takmadığına dikkat ettiğini, bazen bu konuda tartışmaların da yaşandığını kaydetti.

20201024-2-44994018-59147294-web.jpg

Kafedeki müşterilerden Hannes Brunn, çadırların bu şekilde kafenin önünde konulmasını çok hoş bulduğunu belirterek, “Sosyal mesafe çerçevesinde insanlara yeniden biraz daha yakın oturabilmekten dolayı mutluyum. Önceden (çadırlara) şüphe ile bakıyordum. Şimdi ise memnunum” dedi.

20201024-2-44994018-59147298-web.jpg

Bir diğer müşteri Luisa Lepski ile bir çadırda sohbet eden Britta Graham-Hyde ise çadırların çok güzel düşünülmüş bir fikir olduğunu vurgulayarak, “Rüzgârdan da korunuyoruz. Bugün ilk kez geldik ve çok beğendik” değerlendirmesinde bulundu. Luisa Lepski de yağmur yağdığında dışarda çadırda oturulabileceğini belirterek, “Böylelikle hem Covid-19’a karşı  korunma sağlıyorsun hem de açık havada oturuyorsun” ifadesini kullandı.

Covid-19 vakası sayılarının tekrar artmasıyla Berlin’de salgının yayılmasını önlemek amacıyla yeniden tedbirler sıkılaştırıldı. Buna göre açık alanlarda yapılan etkinliklere en fazla 25 kişi katılabilecek. Dükkan, lokanta, restoran ve bar gibi işletmeler 23.00-06.00 saatleri arasında kapalı tutulacak. Bu saatler arasında açık olan benzin istasyonlarının alkollü içecek satışı da yasaklandı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT