Şansölye'ye soğuk duş... Bir yılda resmen eridi!

Şansölye'ye soğuk duş... Bir yılda resmen eridi!

Enerji krizine karşı çözüm arayan Almanya nükleer enerjiye dönüşü tartışıyor. Bu süreç 'Scholz'un en zor sınavı' olarak lanse edilirken Alman Şansölye için soğuk duş etkisi yaratan rapor yayınlandı.

Mevcut bir kamuoyu yoklamasına göre, Almanya'nın siyasi kurumlarına duyulan güven geçen yıl büyük zarar gördü.

Forsa'nın RTL/ntv trend barometresi için yaptığı ankete göre, ankete katılan on Alman siyasi kurumunun hepsinde bir güven düşüşü yaşandı.

Bu süreç 'Scholz'un en zor sınavı' olarak lanse edilirken Alman Şansölye için soğuk duş etkisi yaratan rapor RTL televizyonu tarafından yayınlandı.

Kamuoyu araştırma şirketi Forsa’nın RTL televizyonu için 4 bin 3 kişiyle 15-22 Aralık tarihleri arasında yaptığı ankete göre, hükümete duyulan güven 22 puan birden düşerek yüzde 34’e geriledi. 

Ankete göre SPD’li Başbakan Olaf Scholz’a duyulan güven de bir yıl içinde yüzde 24 oranında azalarak yüzde 33’e geriledi.

Eski Başbakan Angela Merkel’e güvenenlerin oranı 2020 Aralık döneminde yüzde 75 olarak kaydedilmişti.

Katılımcılara sorulan on siyasi kurum arasında en fazla güven duyulanı ise cumhurbaşkanlığı oldu.

Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier’e güven yüzde 63 olarak kaydedildi, ancak geçen yıla göre 12 puanlık düşüşe de işaret edildi.

En az güven duyulan kurum ise siyasi partiler oldu. Siyasi partilere güven yüzde 7’lik düşüşle yüzde 17’ye geriledi. Federal Meclis’e güvenenlerin oranı ise yüzde 13’lük düşüşle yüzde 37 olarak kaydedildi.

HABERE YORUM KAT