Salgında gevşeme olsa bile mesafe kuralı ve maske zorunluluğu kalıyor

Salgında gevşeme olsa bile mesafe kuralı ve maske zorunluluğu kalıyor

 Baden Württemberg eyalet hükümeti korona tedbirlerindeki gevşemelerle ilgili spor salonları, klinikler ve bakım evleri için bir dizi yeni karar aldı.

Federal Almanya'da eyalet hükümetleri Covid-19 ile mücadelede bölgesel düzenlemelere ağırlık vermeye başladı. Örneğin ülkenin önde gelen sanayi bölgelerinden Baden-Württemberg eyaletindeki yeni bir düzenlemeye göre, bakımevleri ve hastanelerdeki ziyaret süresi sınırlaması kalktı. Ancak, ziyaretçi sayısı sınırlaması devam ediyor. Günde iki ziyaretçi sayısı sınırlaması devam ederken, mesafe kuralı ve maske zorunluluğu da sürüyor. 

Söz konusu eyaletteki huzurevlerine yönelik ziyaretçi trafiği aynen korunuyor, bölge sakinleri günde iki ziyaretçi alabiliyor. Ancak minimum mesafe ve maske gereksinimi yürürlüktedir. Gündüz ve gece bakımındaki kısıtlamaların yanı sıra günlük yaşamdaki destek teklifleri veya bakımdaki gönüllü girişimlerin de gevşetilmesi isteniyor. 

Spor salonlarındaki 1,5 metrelik mesafe kuralında ise antrenman zorunluluğu varsa istisna yapılabiliyor. 

Dövüş sporları gibi fiziksel temasın gerekli olduğu yerlerde, eğitmenin ve dövüş çiftlerinin her zaman aynı kişi olması öngörülüyor. Antrenman gruplarına ise 20 kişi sınırı geldi. Diğer taraftan hijyen yönetmelikleri ve ziyaretlerin belgelenmesi ile ilgili kurallar geçerliliğini koruyor.

100 SPORCU VE 100 SEYİRCİ

Dövüş sporlarında karşılaşmalar 1 Temmuz’dan itibaren 100 sporcu ve 100 seyirci ile sınırlanıyor. Hatta sıkı oturma planı ve sabit etkinlik programı ile kişi sayısında 250’ye kadar izin verilebiliyor. Bu kurallar temmuz ayı sonuna dek geçerli olacak. Ağustos ayından itibaren 500 sporcu ve 500 seyirci sınırına yükselme öngörülüyor. 

Sığınma başvurusunda bulunan mülteciler test sonuçları negatif çıkmış olsa bile kuluçka dönemi göz önünde tutularak virüsün yayılmasını engellemek için 14 gün karantina altına alınacaklar. 

Müzik ve gençlik sanat okullarına da önlemlerde gevşeme geliyor. Buna göre  grup dersleri için maksimum grup büyüklüğü 20 katılımcı ile sınırlandı. Şan dersleri ve üflemeli çalgılar eğitiminde iki metre kriteri getirilirken, hijyen yönetmelikleri ve kişisel bilgilerin belgelenmesi kuralı burada da devam ediyor. 

YÜZME DERSLERİNE 20 KİŞİ SINIRI

Korona tedbirlerindeki gevşemelerle ilgili son düzenleme havuzlar ve saunaları da etkiledi. Yönetmelik kapalı ve açık yüzme havuzlarının, termal ve göllerin, saunaların  kontrollü erişimini öngörüyor. Kişi sayısında sınırlama getirilrken enfeksiyon ve hijyen önlemleri de düzenliyor. 

Yüzme kurslarına sadece bireysel olarak veya 20 kişilik gruplar halinde izin veriliyor.  Saunalarda ısı ve buhar arttırıcı su dökülmesine, buhar banyolarına ve sıcak hava odalarına yasaklar ise devam ediyor. 

Korona kriz bölgelerinden gelen konuklar için konaklama yasağı da devam ediyor. Konaklama yasağı, oteller, hanlar ve pansiyonlar, pansiyonlar, kamp alanları ve karavan park alanlarını kapsıyor. Enfekte olmadıklarını kanıtlayabilen kişiler için bazı istisnaların geçerli olacağı bildirildi.

+49 – STUTTGART

 

HABERE YORUM KAT