Salgın yıllarca gündemde kalacak: 2021'deki Cenevre Otomobil Fuarı iptal edildi

Salgın yıllarca gündemde kalacak: 2021'deki Cenevre Otomobil Fuarı iptal edildi

Koronavirüsün daha uzun yıllar gündemde kalacağı ve ekonomik etkinlikleri de engelleyeceği anlaşılıyor. 2021'deki dev fuarın iptali buna yeni bir kanıt oldu.

Önümüzdeki yıllarda da gündemde kalacağı anlaşılan salgın ve korkusu, kendisini her fırsatta yeniden hatırlatıyor. Bu kez de dünyanın en prestijli otomobil fuarlarından Cenevre Otomobil Fuarı'nın 2021'deki organizasyonu iptal edildi.

Fuardan yapılan açıklamada, katılımcı firmaların çoğunluğunun katılımıyla bir anket yapıldığı aktarıldı. Buna göre, ankete katılan otomobil firmalarının çoğunluğu, Covid-19 nedeniyle fuarın 2021'de de iptal edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Cenevre Otomobil Fuarı'nı düzenleyen vakfın yöneticileri de anket sonuçlarını dikkate alarak, organizasyonun 2021'de iptali yönünde karar verdi. Açıklamada, otomotiv sektörünün şu anda zorlu bir dönemden geçtiği ve katılımcıların salgının etkilerinden kurtulmak için zamana ihtiyaç duyduğu vurgulandı.

Ayrıca, "mevcut sağlık koşullarının gelecek baharda 600 binden fazla ziyaretçi ve 10 bin gazeteciyi ağırlayacak bir etkinliğe elverişli olmayabileceği" belirtilen açıklamada, fuarın 2022'de gerçekleşmesinden ise umutlu olunduğu kaydedildi.

115 YILLIK FUAR

5-15 Mart 2020'de yapılması planlanan 90'ıncı Cenevre Otomobil Fuarı, Covid-19 salgını nedeniyle iptal edilmişti.

Cenevre'deki Palexpo Sergi Merkezi'nde düzenlenen ve her yıl 1000'e yakın otomobilin sergilediği fuar, dünya genelinden yaklaşık 10 bin gazeteciye ev sahipliği yapıyordu. Fuara son yıllarda ortalama 600-700 bin arası ziyaretçi katılıyordu.

İlk kez 1905 yılında başlayan ve 1924'te uluslararası fuar kabul edilen Cenevre Otomobil Fuarı'nın 88'incisine Türk firmaları da katılmıştı.

+49-CENEVRE

HABERE YORUM KAT