Saksonya'da 700 el bombası bulundu

Saksonya'da 700 el bombası bulundu

Almanya'nın Saksonya eyaletinde inşaat çalışmaları sırasında tarihi bulgulara rastlandı. Kazı çalışmasında İkinci Dünya Savaşı mühimmatlarına rastlanıldı.

Almanya'da Saksonya'nın kuzeyindeki Torgau'da yapılan inşaat çalışmaları sırasında yüzlerce İkinci Dünya Savaşı el bombası bulundu. Polisin bugün yaptığı açıklamaya göre, inşaat işçileri Cuma günü hafriyat çalışmaları sırasında bazı el bombalarını ortaya çıkardı.

Bunun üzerine patlayıcı mühimmat uzmanları çağrıldı. Uzmanlar beton molozların altında çok daha fazlasını buldu. Nihayetinde, bu tarihi el bombalarının sayısının neredeyse 700'ü bulduğu belirtildi. Bunlar uygun şekilde imha edilebilmeleri için kaldırıldı. Son yıllarda, kazı çalışmaları sırasında tarihi el bombalarının ve İkinci Dünya Savaşı bombalarının bulunduğu çeşitli vakalar yaşandı.

ALIŞILMADIK BİR DURUM DEĞİL

Almanya Birinci ve İkinci Dünya Savaşları sırasında yoğun çatışmalara sahne olduğu için İkinci Dünya Savaşı'ndan kalma el bombalarının bulunması alışılmadık bir durum değil. Bu gibi durumlarda, el bombalarının güvenli bir şekilde çıkarılması için polis ve uzmanlar çağrılır.

Diğerlerinin yanı sıra Berlin (2023 ve 2019), Frankfurt am Main (2020), Köln (2019) ve Koblenz'deki (2011) inşaat çalışmaları sırasında da dünya savaşından kalma el bombaları bulunmuştu. Çoğu durumda, bu durum tahliyelere ve kapsamlı etkisiz hale getirme çalışmalarına yol açmıştı.

ARTI49

FOTOĞRAF: TEMSİLİ

HABERE YORUM KAT