Sağcı Macron’a solcu Avrupa milletvekilinden sert tepki: “Laiklik bahane değil”

Sağcı Macron’a solcu Avrupa milletvekilinden sert tepki: “Laiklik bahane değil”

Avrupa Parlamentosunun (AP) solcu Fransız milletvekili Manon Aubry, Macron yönetiminin İslam siyasetini, “Laiklik, sabah, öğlen ve akşam Müslümanlara nefretini kusmak için bir bahane değil” ifadeleriyle eleştirdi.

Avrupa Parlametosu’na “Boyun Eğmeyen Fransa” listesinden giren ve burada Birleşik Avrupa Solu/Kuzey Yeşilleri ve Solu Konfederal Grubu bünyesinde mücadele eden Fransız politikacı Manon Aubry, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve ekibine sert eleştiriler yöneltti. Aubry, Fransız “Mediapart” internet sitesindeki yazısında, Fransa’da Samuel Paty isimli öğretmenin öldürülmesinden sonra terörle mücadele konusunda devletin tüm kademelerinin altyapısının güçlendirmesine yönelik fikir yürütmek yerine, “mide bulandırıcı” tartışmalar yapılmasına tepki gösterdi. 

Helal ürünlerin satışının aşırıcılığa neden olduğunu ima eden Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin ve üniversitelerin “İslamcı” profesörlerin bulunduğu yer olduğunu düşünen Fransa Eğitim Bakanı Jean-Michel Blanquer’e cevap vermek zorunda kaldıklarını ifade eden Manon Aubry, ülkede hükümete eleştirilerin engellenmesi için ilgili kişilere suçlamalarda bulunulduğuna dikkati çekti. 

Genç politikacı, “İslam’ı İslamcılıkla bağdaştırmayı ve bir Müslüman’ın prensip olarak şüpheli olduğunu kabul etmeyi reddetmek ile hukuk devletinin çerçevesini hatırlatmak, bu utanç verici haftada terörist suç ortağı haline geldi. Irkçı sözler ve nefret duyan kişilerin ön yargısı medya ve sağcı siyasetçiler tarafından hiç bu kadar meşrulaştırılmamıştı” değerlendirmesinde bulundu. 

Bütün bunlara bir son verilmesi gerektiğini vurgulayan Aubry, “Siyasi İslamcılığı finanse eden diktatörlere silah satan ve onlarla sözleşmeler imzalayan liderlerin konuşmalara ve geleneksel Katolik okulların geliştirilmesine angaje olan Blanquer’in laiklik konusundaki tavsiyelerine dur demeli” ifadesini kullandı. 

Manon Aubry, inanç özgürlüğünün, korunması gereken temel özgürlük olduğunu anımsattı. “Laiklik, sabah, öğlen ve akşam Müslümanlara nefretini kusmak için bir bahane değil” ifadesini kullanan Aubry, polisin hükümetin hoşlanmadığı kişilere baskı yapmaması gerektiğini belirtti. 

Aubry, ülkede Müslüman derneklerin kapatılmasına da tepki gösterdi. Bunun ancak aşırı sağa fayda sağladığına işaret eden Aubry, terörle hukuk kurallarından bağımsız mücadele edilemeyeceğini kaydetti. 

+49 – PARİS

FOTO: GUE/NGL / commons.wikimedia.org

HABERE YORUM KAT