Sağ popülist AfD’de sular durulmuyor: “Kalbitz Meclis Grubu Başkanı olarak kalamaz”

Sağ popülist AfD’de sular durulmuyor: “Kalbitz Meclis Grubu Başkanı olarak kalamaz”

AfD lideri Jörg Meuthen partiden ihraç edilen Andreas Kalbitz’in Brandenburg Eyalet Parlamentosu Meclis Grubu Başkanı olarak kalamayacağını söyledi. Parti kaynıyor.

Kamuoyu araştırmalarında kilit bir noktada bulunduğu sürekli olarak teyit edilen AfD’de yoğun bir koltuk kavgası yaşanıyor. Ancak partinin toplum içindeki ağırlığında herhangi bir gerileme gözlenmiyor. 

2013 yılında sağ popülist AfD'ye katılırken geçmişte Neonazi örgüt “Vatana Sadık Alman Gençliği” (HDJ) üyesi olduğunu gizleyen Andreas Kalbitz’in üyeliğini iptal ettiren ve ardından da Federal Tahkim Kurulu hükmü ile partiden ihraç edilen Andreas Kalbitz’in parti üyeliğinin bulunmadığını belirten Meuthen bu nedenle de meclis grubu başkanı olamayacağını belirtti. 

ALEXANDER GAULAND KALMASINI SAVUNDU

“Andreas Kalbitz'in meclis grubunda ve hatta meclis grubu başkanlığında kalmaya karar vermesi partinin birliğini tehlikeye atacaktır” diyen Meuthen, Kalbitz’in meclis grubu başkanı olmasını ise “Bu, bir tür kadavraya körlemesine itaat etmek demektir. Bu, kabul edilemez” diye konuştu. Alman Basın Ajansı dpa’nın haberine göre, AfD’nin Federal Meclis Grubu Başkanı Alexander Gauland ise Federal Tahkim Kurulu’nun kararının siyasi bir hüküm olduğunu kaydetti. 

KALBİTZ İÇİN HUKUKİ YOLLAR AÇIK

AfD sözcüsü Tino Chrupalla, tahkim kurulunun kararına uyulması gerektiğini ancak Kalbitz için hukuki yolların kapanmadığını, isterse partiye karşı yeniden dava açabileceğini bildirdi.  Meuthen, Kalbitz'in mayıs ayındaki oylamada Kalbitz’in ihracı için oy kullanırken Chrupalla ihracına karşı çıkarak  iddiaların gözden geçirilmesini istemişti. 

Diğer taraftan Berlin eyalet Parlamentosu AfD Meclis Grubu Başkanı Georg Pazderski, Federal Tahkim Kurulu’nun kararının parti için  önemli bir gösterge olduğuna dikkat çekerek Andreas Kalbitz’in ihracının AfD’nin yönünü belirleyen  bir işaret olduğunu açıkladı. 

AfD HIZLA MUHAFAZAKÂR BİR PARTİYE DÖNÜŞÜYOR

Pazderski “Jörg Meuthen yönetiminde hızla muhafazakâr bir partiye dönüşüyoruz. Sağ taraftan uzaklaştığımız herkes tarafından açıkça görülebilen doğru bir yoldayız. Bu yolla daha fazla seçmen kazanabiliriz” dedi. Brandenburg Anayasayı Koruma Teşkilatı, AfD’yi yakın takibe alırken, Kalbitz'i aşırı sağcı olarak tanımlıyor. 

Brandenburg Parlamentosu AfD Meclis Grubu, Andreas Kalbitz lehine bir düzenlemeye giderek  parlamento grubu liderinin parti üyesi olması şartını kaldırmıştı. Aşırı sağcı Björn Höcke ile AfD'deki ulusal sağ kanadın sözcülerinden biri olan Andreas Kalbitz,  parlamento başkanı olarak kalmak istiyor. 

Bütün bunlar Almanya’daki iktidar aritmetiğinde üstlendiği kilit rolü kaybetmeyeceği anlaşılan AfD içinde yoğun bir iktidar mücadelesinin sürdüğünü gösteriyor.  

+49 – POTSDAM

Foto: Sebastian Gollnow/dpa

HABERE YORUM KAT