Saçların daha hızlı uzamasını sağlayan beş ipucu

Saçların daha hızlı uzamasını sağlayan beş ipucu

Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız düzenli ve özenli bir şekilde saçlarınıza bakım yapmanız ve doğru yöntemleri uygulamanız gerekir.

Saçlarınızı uzatma sürecini aslında sizin bu süreci nasıl yöneteceğinizle ilişkili. Bu süreçte sabırlı olmalı ve saçlarınıza düzenli bir şekilde bakım yapmalısınız. Saçlarınızı hızlı uzatmaya yardımcı beş ipucu:

DÜZENLİ OLARAK SAÇ KESTİRMEK

Pek çok kadın, kuaföre daha az gitmeleri halinde saçlarının daha hızlı uzayacağına inanıyor. Ancak durum tam tersi, kuru uçlar düzenli olarak kesilmezse, uçların kırılmasına daha duyarlı olurlar. Bu da saçların daha fazla kırılmasına ve saçın uzamasına engel olur.

SAÇ DERİSİNE MASAJ

Kuaförün saçınızı her yıkadığınızda saç derinize masaj yapmasının bir nedeni var, dairesel hareketler kan dolaşımını ve dolayısıyla saç büyümesini teşvik eder. Bunun nedeni, folikül adı verilen saç kökleridir; eğer düzenli olarak kirden temizlenirlerse ve kan dolaşımı iyiyse, saçlar hızlı ve güçlü bir şekilde yeniden uzar. Bu, saç derinize evde iyi bakmanızı daha da önemli hale getirir. Uzmanlar beş ila on dakika boyunca düzenli saç derisi masajları yapılmasını tavsiye ediyor.

BAKIM ÜRÜNLERİ

Kafein ve Q 10 (bir koenzim) büyümeyi teşvik edici özelliklere sahiptir ve özellikle saç bakım ürünlerinde ve şampuanlarda kullanılır. İçerdiği aktif bileşenlerin saç derisindeki kan dolaşımını uyarması ve böylece sadece saç büyümesini teşvik etmekle kalmayıp aynı zamanda saç dökülmesini de önler.

Alternatif olarak, saç bakımlarını düzenli olarak yaparsanız daha sağlıklı uzayan saçlara sahip olursunuz. Aloe vera veya argan yağı içeren ürünler saç sağlığı için en iyisidir. Veya haftada bir veya iki kez yağ bazlı bir saç bakım ürünü kullanabilirsiniz. Ayrıca Hindistan cevizi yağı da saça çok iyi gelen doğal ürünlerden biridir.

SAĞLIKLI BESLENME

Beslenmemiz dolgun saçların önemli bir göstergesidir. Vitaminler veya mineraller gibi önemli besinlerden yoksun kalırsak, ilk zarar görenler cildimiz, saçlarımız ve tırnaklarımız olur. Saçlarınızın daha hızlı uzaması için özellikle proteinlere, bakıra, E vitaminine, silikona, biotine, omega yağ asitlerine ve çinkoya ihtiyacınız var. Bunlar aşağıdaki gıdalarda bulunur:

Biyotin: Kabak çekirdeği, ıspanak, süt ürünleri ve çilek

Omega yağ asitleri: keten tohumu, balık, Brüksel lahanası ve soya

Protein: Yumurta, süt, balık, mercimek ve kabak çekirdeği

Bakır: Muz, üzüm, avokado, ayçiçeği ve kaju fıstığı

Silikon: Darı, buğday, maydanoz, karnabahar, bezelye, biber ve armut

E Vitamini: Tatlı patates, bitkisel yağlar ve ceviz

Çinko: Kabak çekirdeği, ceviz, yulaf ve kakao

ALKOL VE STRES SAÇ SAĞLIĞINI KÖTÜ ETKİLER

Aşırı alkol tüketimi vücut metabolizmasını yavaşlattığı için saçlarınızın uzamasını da etkiler. Ancak sağlıklı saçların en büyük düşmanı strestir. Vücudunuz sürekli güç altındaysa, saçınız artık tüm önemli besinleri sağlayamıyor demektir. Günlük yaşamınıza daha fazla mola verdiğinizden ve stresli aşamaları azalttığınızdan emin olun.

ARTI49

HABERE YORUM KAT