Sabahları bir bardak su içmek çok da sağlıklı olmayabilir

Sabahları bir bardak su içmek çok da sağlıklı olmayabilir

Sabahları musluktan taze su içmek mi? Bunun sağlıklı olması gerekir. Ama her zaman değil.

Sabahları bir bardak musluk suyu metabolizmanızı hızlandırır, kilo vermenize yardımcı olduğu ve açlık krizlerini önlediği söylenir. Ancak, kalktıktan sonra içilen ferahlatıcı içecek sağlığınız üzerinde olumsuz bir etkiye de sahip olabilir.

Neden mi?

Su gece boyunca veya birkaç saat boyunca boruda beklerse (durgun su olarak bilinir), borulardaki malzemelerden maddeleri emer veya boruların içinden küçük parçacıkları serbest bırakır. Bunlar örneğin mikroplar ve bakteriler olabileceği gibi başka tortular da olabilir.

SADECE SIVI DEĞİL AYNI ZAMANDA...

İçme suyu borularının yalıtımla güçlendirildiği bazı evlerde, musluk suyu bisfenol A (BPA) ile de kirlenmiş olabilir.

Dolayısıyla, sabah ilk iş olarak bir bardak musluk suyu içiyorsanız, sadece sıvı değil, muhtemelen mikroorganizmalar ve kimyasallar da tüketiyorsunuz demektir.

Sabah içtiğiniz bir bardak suyun sağlık açısından faydalarından yararlanmaya devam edebilmeniz için, su tedarikçilerinin de üye olduğu Berlin merkezli Yerel Kamu Hizmetleri Birliği (VKU), musluk suyunu 20 ila 30 saniye boyunca akıtmanızı tavsiye ediyor. Bu süre zarfında kirlenmiş durgun su dışarı atılır. Ardından gelen su daha kaliteli olur ve tereddüt etmeden içilebilir.

KAHVE İÇMEDEN ÖNCE NE YAPILMASI GEREKİYOR

Kahve veya çay yapmak için su kullanırken, su ısıtıcısını veya kahve makinesinin su haznesini doldurmadan önce musluğu birkaç saniye açık bırakın.

İkinci olarak ise su musluğu aparatını düzenli olarak temizlemek gerekiyor. Bakteriler, mikroplar ve kireç zaman zaman ek parçalarda da birikir ve böylece içme suyuna karışır.

VKU, muslukları ve ek parçaları temizleyemiyorsanız, bunları değiştirmenizi öneriyor.

Boruları yıkamanın su israfı olmadığından emin olmak için suyu toplayın ve çiçeklerinizi sulamak için kullanın. Bitkiler genellikle mikroorganizmaları ve tortuları önemsemez. Dahası, bitkiler bazen durgun suyu bile tercih eder.

ARTI49

HABERE YORUM KAT