Ryanair’e: “Sefer sayısını düşür dedik, tamamen git demedik”

Ryanair’e: “Sefer sayısını düşür dedik, tamamen git demedik”

Avrupa'nın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketi Ryanair 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren Hunsrück Hahn Havalimanı'nda üslerini kapatmaya hazırlansa da bölge halkı tüm uçuşların iptal edilmemesi için girişimde bulunuyor.

“Gece Uçuşlarına Karşı Halk Girişimi” Alman Basın Ajansı DPA’ya bir açıklama yaparak, Ryanair’e bağlı Malta Air havayolu şirketinin tüm uçuşları iptal etmeye hazırlandığını öğrendiklerini, bununsa bölge için “büyük bir darbe” olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Ryanair’in bütün seferlerinin iptal edilmesini istememiştik. Sadece sefer sayısının azaltılmasını istemiştik. Ryanair’in Güneydoğu Avrupa’dan gelen ve Almanya’da çalışan işçileri Hunsrück limanı üzerinden kendi ülkelerine taşıması faydalı olacaktır. Ayrıca Güneydoğu Avrupa’daki bazı turistik destinasyonların da yaşatılması için bu çok gerekli” dendi. 

Buna karşılık Hahn Havalimanı’ndan Ryanair’in üslerini kapatmasına ilişkin bir yorum yapılmadı. Ryanair kış sezonundan önce Berlin-Tegel ve Kuzey Ren Vestfalya’daki üslerini kapatmaya hazırlanıyor. Hahn Havaalanı işletmesinin yüzde 82,5’i Çin şirketi HNA’ya, sadece yüzde 17,5’i ise Hessen eyaletine ait.

Ryanair, korona krizindeki maaşların kesintisi ile ilgili Kabin Birliği (VC) adlı pilot sendikası ile bir anlaşmazlık yaşamıştı. Ryanair’in kardeş kuruluşu Malta Air tarafından istihdam edilen Almanya’daki pilotlar havayolunun tekliflerini reddetmişti. VC sendikasına göre 170 pilot işten çıkarılma tehdidi ile karşı karşıya. 

+49 - HAHN

FOTO: Thomas Frey/DPA

HABERE YORUM KAT