Rusya'dan Scholz'a ağır sözler! ''Yıllarca inşa ettiklerinden vazgeçti...''

Rusya'dan Scholz'a ağır sözler! ''Yıllarca inşa ettiklerinden vazgeçti...''

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova Almanya'nın Ukrayna'ya 14 Leopard ana muharebe tankı sağlama yönünde kararı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova,  Almanya'nın Ukrayna'ya 14 Leopard ana muharebe tankı sağlama yönünde kararı hakkında "Leopard tanklarının sevkiyatına ilişkin kararın alındığı gün, tarihidir. Çünkü bu tarih, Almanya'nın egemenliğini tamamen kaybettiğini gösterdi. Scholz, sonsuza dek bağımsız Alman dış siyasetinin reddine imza attı, 2. Dünya Savaşı'nın ardından seleflerinin yıllarca inşa ettiklerinden vazgeçti." dedi.

Zaharova, "Ukrayna'ya sevk edilen herhangi bir Batılı silah, Rusya Silahlı Kuvvetleri için meşru hedef oluyor. Tankların sevkiyatı, durumu Kiev yönetiminin lehine değiştirmiyor ancak Batı ülkemiz ve halkımızla çatışmayı yeni düzeye çıkarıyor." şeklinde konuştu.

"Stoltenberg'in açıklamaları, ikiyüzlülük ve yalan"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'in "ittifakın Ukrayna'daki çatışmalarda taraf olmadığı" yönündeki açıklamasına da değinen Zaharova, bunun "ikiyüzlülük" ve "yalan" olduğunu vurguladı.

Batılı ülkelerin Ukrayna'ya askeri ve maddi destek sağladığına dikkati çeken Zaharova, "NATO ile Batı'nın, gerçekte Kiev rejimiyle Rusya ile savaştığını, bu nedenle barış müzakereleriyle manipüle ettiğini" söyledi.

"AB'nin misyonu siyasi seçkin gruplara hizmet vermemeli"

Mariya Zaharova, Avrupa Birliği'nin (AB) Ermenistan'da sivil misyon kurma kararına ilişkin ise şunları kaydetti:

"Bu tür misyonlar, gönderildikleri ülkelerin çıkarları için çalışmalı, siyasi seçkin gruplara hizmet vermemeli, asıl mesele için yani bölgedeki barış için çalışmalıdır. Askeri siyasi bloklar, sadece aşırı derecede agresif askeri özelliğe sahip siyasi kurumlar kılıfında çalışmaya başladıklarında, tüm bunlar büyük soru işareti oluşturuyor."

 

HABERE YORUM KAT