Rusya, Greenpeace'i "faaliyetleri istenmeyen" kuruluş ilan etti

Rusya, Greenpeace'i "faaliyetleri istenmeyen" kuruluş ilan etti

Başsavcılık tarafından yapılan açıklamada, toplanan materyallerin incelenmesi sonucunda, Greenpeace'in kar amacı gütmeyen uluslararası bir örgüt olarak faaliyetlerinin Rusya'nın anayasal düzeni ve güvenliği için bir tehdit oluşturduğu belirtildi.

Rusya'nın perspektifinden Greenpeace'in çevre faaliyetlerinin aslında aktif bir şekilde siyasi bir pozisyonu desteklediği ve devletin iç işlerine müdahale girişimleriyle ekonomik temellerini baltalamayı hedeflediği savunulan açıklamada, "Greenpeace aktivistleri, ülkemizin daha fazla ekonomik izolasyonu ve daha sert yaptırımlar çağrısında bulunarak Rusya karşıtı propaganda yapıyorlar" ifadeleri yer aldı.

Açıklamada, Greenpeace'in çalışmalarının "genellikle olumsuz bir kamuoyu oluşturmak, ülkeye yararlı altyapı ve enerji projelerini engellemek için bilgi kampanyaları düzenlemek ve kitlesel halk eylemleri düzenleyerek Rus devlet programlarının uygulanmasını engellemek" olduğu vurgulandı. Ayrıca, örgütün Rusya'daki "yabancı ajan" statüsünde olanların faaliyetlerini finanse ettiğine de dikkat çekildi.

Açıklamada, "Greenpeace'in istenmeyen faaliyetlerde bulunduğuna dair bilgiler, Rusya Federasyonu'nda istenmeyen faaliyetleri olan yabancı ve uluslararası sivil toplum kuruluşları listesine dahil edilmek üzere Rusya Adalet Bakanlığı'na gönderildi" şeklinde bilgi paylaşıldı.

Greenpeace, 30 yılı aşkın bir süredir Rusya'da faaliyet gösteriyor.

HABERE YORUM KAT