Romanya'nın Schengen bölgesine alınması için çalışmalar başlatılıyor

Romanya'nın Schengen bölgesine alınması için çalışmalar başlatılıyor

İspanya, 1 Temmuz'da devralacağı AB dönem başkanlığı süresinde, Romanya'nın Schengen bölgesine kabul edilmesini öncelikli konuları arasında yer aldığını duyurdu.

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanlarıyla Valensiya'da gerçekleştirdikleri toplantı sonrasında yaptıkları basın açıklamasında bu konuya değindi.

Albares, "Eğer sadece İspanya'nın elinde olsa, Romanya zaten Schengen bölgesinde olurdu" diyerek, 1 Temmuz'dan itibaren AB dönem başkanlığını üstlenecekleri süre boyunca Romanya'nın Schengen'e katılımının ön planda olacağını belirtti. Ayrıca, İspanya'nın, ülkelerinde yaşayan 1 milyondan fazla Romanya vatandaşına "çifte vatandaşlık hakkı kazandırılması" için yakın zamanda Romanya ile anlaşma yapmayı planladığını da duyurdu.

Toplantının ardından üç bakan tarafından ortak bir deklarasyon imzalandı. İspanya, Romanya ve Polonya Dışişleri Bakanları tarafından yapılan ortak açıklamada, AB'de savunma, güvenlik, göç ve iltica konularında karşılıklı görüş alışverişi ve siyasi koordinasyonun güçlendirilmesinin önemi vurgulandı. Ayrıca, üç ülkenin Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik haksız işgaline karşı Ukrayna'ya desteklerini sürdüreceklerini ve Moldova Cumhuriyeti'nin AB üyeliği ile Batı Balkan ülkelerinin AB'ye entegrasyon sürecini destekleyeceklerini bildirdi.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares'e ayrıca Real Madrid'de forma giyen Vinicius'un Valencia maçında ırkçı hakarete maruz kalmasıyla ilgili sorular da yöneltilmişti. Albares, Brezilya Devlet Başkanı ve hükümet üyelerinden gelen desteklere cevap vererek, İspanya ile Brezilya arasında herhangi bir sorun olmadığını ve İspanyol halkının çoğunluğunun ırkçılığa karşı olduğunu vurguladı.

HABERE YORUM KAT