Robert Koch Enstitüsü'nden beşinci dalga uyarısı

Robert Koch Enstitüsü'nden beşinci dalga uyarısı

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Wieler, Almanya'da sosyal temas kısıtlamaları getirilmez ve yoğun bir aşılama yapılamazsa beşinci dalganın kaçınılmaz olduğu uyarısında bulundu.

Koronavirüs salgınında dördüncü dalga ile mücadele eden Almanya'da, Robert Koch Ensitüsü'nün (RKI) Başkanı Lothar Wieler, önlemler etkili bir şekilde hızla hayata geçirilmezse ülkede beşinci bir dalganın gelebileceği uyarısında bulundu.

Alman haber ajansı dpa'ya konuşan Wieler, "Temasın azaltılması ve yoğun bir şekilde aşılama sağlanamazsa, şimdiki hesaplamalara göre beşinci bir dalga daha yaşayacağız" dedi.

"Kışın durumun nasıl seyredeceği, şu anda ne yapılacağına bağlı" diyen RKI Başkanı Wieler, "Almanya'nın her yerinde insanlar arasındaki temasın kısıtlanması için hızla harekete geçilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Wieler, kültürel etkinliklerde, spor faaliyetlerinde, gastronomide sadece aşı olanların ve hastalığı geçirenlerin kabul edilmesini öngören "2G" kuralının şu aşamada yetersiz kalacağına işaret etti. Wieler, günlerdir yaptığı çeşitli açıklamalarda Almanya'da insanları bir araya getirecek kutlamalardan, etkinliklerden ve kapalı yerlerdeki toplantılardan kaçınılması gerektiğini vurguluyor.

"Vaka sayılarının henüz düşük olduğu eyaletlerde sosyal temas kısıtlamaları ile sayıları düşük tutmada hâlâ şansımız var" diyen Wieler, vakaların arttığı eyaletler için ise geç kalındığını söyledi.

"Aşı çıkış yolu"

Aşılamanın yoğun bir şekilde artırılması gerektiğine vurgu yapan Wieler, ancak bunun etkilerinin sosyal temas kısıtlamaları kadar çabuk görülmeyeceğini ifade etti. Wieler, "Bunun etkileri üç ile beş hafta içinde görülür, aşı orta vadede etkili olur" dedi.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz. 

HABERE YORUM KAT