Rewe çalışanlarından müşterilere "destek" çağrısı

Rewe çalışanlarından müşterilere "destek" çağrısı

Kuzey Ren-Vestfalya'daki Rewe çalışanları, müşterilerden daha iyi ücretler için verdikleri mücadeleyi desteklemelerini istiyor.

Kuzey Ren-Vestfalya'da perakende ve toptan satış sektöründe uzun süredir devam eden ücret anlaşmazlığı yeni bir doruk noktasına ulaştı. Verdi'den sendikacılar ve grevdeki çalışanlar, endişelerine dikkat çekmek ve kamuoyu desteği kazanmak için NRW'deki Rewe mağazalarının önünde eylem çağrısında bulundu.

Verdi sendikası "Kalbim perakende çalışanları için atıyor" sloganı altında bir eylem günü düzenledi. Amaç, Rewe gibi şirketlerin aylardır süren ablukasına dikkat çekmek.

Verdi'nin eyaletteki baş sözcüsü Henrike Eickholt, çalışanların yaşadığı hayal kırıklığını vurguluyor: "Perakende çalışanları öfkeli. Dokuz aydır bir ücret anlaşması ve dolayısıyla gelirlerinde sürdürülebilir bir iyileşme bekliyorlar."

VERDİ'NİN REWE'DEN TALEPLERİ

Verdi sendikası, eyaletteki perakende sektörü için saat başına 2.50 Euroluk bir ücret artışının yanı sıra eğitim ödeneklerinde 250 Euroluk bir artış talep ediyor. Toptan satış ve dış ticaret için ise Verdi yüzde 13'lük bir ücret artışı ve en az 400 Euro daha fazla istiyor.

Bu talepler, zor bir ekonomik ortamda çalışanların geçimini güvence altına almayı amaçlıyor. Özellikle de saat başına 13.50 Euro asgari ücret talebi anlaşmazlığın merkezinde yer alıyor.

ARTI49

FOTOĞRAF: Unsplash

HABERE YORUM KAT