Putin polise mukavemet gösterenlere ağır cezalar getiren yasayı onayladı

Putin polise mukavemet gösterenlere ağır cezalar getiren yasayı onayladı

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Navalni gösterileri sonrası , polise karşı mukavemet gösterenlere karşı cezalarının artmasına yönelik çıkarılan yasayı onayladı.

.Rus muhalif lider Alexei Navalni'nin tutuklanmasının ardından ülke genelinde düzenlenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtı gösterilerde birçok protestocu ve polis yaralanmıştı. Rus polisinin göstericilere karşı sert müdahalesi ülkede tartışma konusu olurken, Putin'den yeni bir adım geldi. Putin, güvenlik güçlerine mukavemet gösterenlerin cezalarını arttıran yasayı onayladı.

Putin'in imzaladığı yeni yasa kapsamında ülke genelinde izinsiz protesto gösterilerine katılanların cezaları, kamu düzenini bozmak ve güvenlik güçlerine mukavemet gerekçesiyle artırıldı.

MUHALEFET KANADINDA TEPKİYLE KARŞILANDI

Daha önce bu nedenle hakkında işlem yapılanlara 5 bin ruble (500 Türk Lirası) para cezası kesilirken, yeni yasada bu cezalar, suçun mahiyetine göre 20 bin rubleye (2 bin Türk Lirası) kadar çıkarıldı. Ayrıca suçun kademesine göre işlem görenler, 30 gün hapis cezası ve 200 saate kadar kamu yararına çalışma cezalarına da çarptırılabilecek.

İlk olarak Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da milletvekillerinin oyları ile kabul edilmesinin ardından Putin'in onayı ile yasalaşan yeni kanun, muhalefet kanadında tepki karşılandı. Yasa, "Navalni destekçilerinin protesto haklarına karşı alınan bir karar" olarak nitelendirildi. 

Kaynak: T24

FOTO:T24

HABERE YORUM KAT