Putin hakkında tutuklama kararı

Putin hakkında tutuklama kararı

Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi, Ukrayna'da savaş suçu işlediği iddiasıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutuklama emri çıkardı

Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin cuma günü yaptığı açıklamada, Putin'in çocukların yasa dışı sınır dışı edilmesinden ve işgal altındaki Ukrayna'dan Rusya Federasyonu'na yeniden yerleştirilmesinden sorumlu olduğu iddia ediliyor . Putin'in yönetimindeki çocuk hakları komiseri Maria Lwova-Belowa hakkında da tutuklama emri çıkarıldı.

Mahkeme, savcıların 22 Şubat tarihli önergelerine dayanarak, söz konusu savaş suçlarından Putin ve Lvova-Belova'nın sorumlu olduğuna inanmak için makul gerekçeler olduğu sonucuna vardı. Tutuklama emirleri her zamankinden farklı bir şekilde yayınlanacak çünkü suçların devam ettiğine inanılıyor ve kamuya açıklanması yeni suçların işlenmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Telegram kanalından yaptığı açıklamada, "Uluslararası Ceza Mahkemesi kararlarının ülkemiz için hukuki anlamda bile hiçbir anlamı yok" dedi. Moskova Uluslararası Ceza Mahkemesiyle işbirliği yapmayacak. Rusya'nın Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne taraf olmadığı Zakharova tarafından belirtdi.

Asliye Ceza Mahkemesi savcısı Karim Khan, bir yıl önce olası savaş suçları ve insanlığa karşı suçlarla ilgili soruşturma başlattı . Khan , Bucha'da bir katliam olduğu söylenen Kiev bölgesi de dahil olmak üzere üç kez kişisel olarak Ukrayna'daydı .

Rusya Devlet Başkanı'nın, örneğin BM liderliğindeki olası barış görüşmeleri için Cenevre'ye uçup uçamayacağı şüpheli görünüyor.

Bağımsız Rus medyası, tutuklama emrinin Putin'in seyahat etme kabiliyetini sınırlayabileceği yorumunu yaptı. Rusya'nın müttefikleri de dahil olmak üzere birçok ülke, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin yargı yetkisini tanıyor ve ilgili tüzüğü onaylıyor.

Fotoğraf: Global Panorama - Flickr (CC BY-SA 2.0)

HABERE YORUM KAT