• BIST 119.196
 • Altın 314,845
 • Dolar 6,0829
 • Euro 6,5622
 • Berlin 4 °C
 • Frankfurt 5 °C
 • Paris 8 °C
 • Ankara 1 °C
 • İstanbul 6 °C
 • İzmir 10 °C
 • Stockholm -4 °C

Problem bütçe açıkları değil

Problem bütçe açıkları değil
Başbakan Yardımcısı Babacan, dünya ekonomisinin önündeki en büyük problemin bütçe açıkları değil kredibilite açığı olduğunu belirtti.

İSTANBUL (AA) -  Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin G20 dönem başkanlığında kadınlara yönelik olarak W20 başlıklı yeni bir hat açmak istediklerini belirterek, "Kadınların işgücüne katılım oranı arttıkça o ülkede verimlilik artıyor, nihayetinde büyüme artıyor" dedi.

Babacan, G20'nin iş dünyası ayağı olan B20'nin (The Business 20) Türkiye'deki ilk toplantısında, Türkiye dönem başkanlığının vurgu yapacağı önemli konulardan birinin yatırım olduğunu dile getirdi.

Yatırımların hem gelişmekte olan hem de gelişmiş ülkeler için son derece önemli olduğunu ve yapılan süre içinde ekonomiye fayda sağladığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

"Yani orada istihdam oluşuyor, büyümeye katkı sağlıyor. Ama eğer bu yatırımlar akıllıca yapılan yatırımlarsa, yıllarca yine ekonomik aktiviteye katkı veriyor, verimliliği artırıyor. Bütçesinden imkanı olan bütçe hedeflerini bozmayacak şekilde altyapı yatırımlarına daha fazla kaynak ayıracak ülkeler olduğunu biliyoruz.

Öte yandan kendi bütçe kaynakları sınırlı olan ülkelerde ise özel sektörün daha çok altyapı yatırımlarına katılması, kamu-özel ortaklığı, yap-işlet ve yap-işlet-devret gibi modellerle özel sektörün daha çok altyapı yatırımlarının içinde olmasını önemsiyoruz. Bunun içindir ki Dünya Bankası'na bir görev verdik. Dedik ki; 'siz altyapı yatırımlarını özel sektörün nasıl daha çok işin içinde olabileceğiyle ilgili standartlar oluşturun, yani proje formatları tutun ve bu formatlara uygun yapılan projeler için kendiniz de küçük de olsa bir kaynak ayırın'..."

 Babacan, burada, uluslararası standartlarda kamu-özel ortaklığı firmaları oluşturmayı ve bir akreditasyon mekanizmasıyla uluslararası kaynaklardan bu projelere daha kolay imkan sağlayabilmeyi amaçladıklarını söyledi.

 

- "2015'te projelerin menkul kıymetleştirilmesine önem vereceğiz"

 

Ali Babacan, emeklilik fonlarının ya da bazı ülkelerin sahip olduğu ülke fonlarının sağlam ve uzun vadeli yatırım yapabileceği yerler aradığını dile getirdi.

Bu konuda imkanların geniş olduğunu belirten Babacan, "Yeter ki güven oluşsun. Bu güvenin oluşması için standartlaşma ve bu projelerin menkul kıymetleştirilmesi, 2015 yılında önem vereceğimiz bir konu olacaktır" diye konuştu.

Babacan, bütün bunlar gerçekleştiğinde dünya ekonomisinin daha sıhhatli büyüyeceğine ve istihdamın güçlü oluşacağına inandıklarını ifade etti.

G20 çalışmalarında, B20'nin ve L20'nin yanı sıra düşünce kuruluşlarının bir araya geldiği T20 ve gençlerin bir araya geldiği Y20'nin bulunduğunu aktaran Babacan, bütün bu süreçleri önemsediklerini ve her birinden G20 çalışmalarına büyük katkılar geleceğini söyledi.

Türkiye dönem başkanlığında kadınlara yönelik olarak W20 başlıklı yeni bir hat açmak istediklerinin bilgisini veren Babacan, şöyle devam etti:

"Kadınların iş dünyasındaki etkinliğinin artması için daha fazla ne yapabiliriz? G20 üyesi ülkeler, G20 üyesi olmayan ülkelerle yakın çalışıp, bu konuda neler yapmalıyız? G20 masasında bakanlar, merkez bankası başkanları ve nihayetinde liderler, bu konuda hangi kararları almalı? Bunun da son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Henüz '20 ülkenin 20'si ile de mutabakat sağladık' noktasında değiliz. Ama bunu son bir aydır güçlü şekilde dillendiriyoruz. 

B20'nin altında ya da ayrı bir W20 hattının faydalı olacağına inanıyoruz. Nihayetinde istihdam açısından ve küresel ekonominin daha güçlü büyümesi açısından da bu önemli. Çünkü kadınların işgücüne katılım oranı arttıkça o ülkede verimlilik artıyor ve nihayetinde büyüme artıyor. Bunu da dönem başkanlığımızın aynı Küresel KOBİ Forumu gibi bir yeniliği olarak başlatmayı ve G20'nin kalıcı hatlarından biri olmasını istiyoruz."

 

- "Daha güçlü büyüme için yapısal reformlara odaklanılmalı"

 

Ali Babacan, dünya ekonomisinin zor dönemlerden geçtiğini, 2008-2009 krizinin etkilerinin hala atlatılamadığını belirterek, dünyada hala güçlü ve sürdürülebilir bir büyümeden bahsedilemediğini söyledi.

Şu anda ABD ekonomisinin, gelişmiş ekonomilere bakıldığında daha hızlı toparlandığını aktaran Babacan, "Belki işsizlik düşüyor gibi görünüyor ama orada dahi işsizliğin düşmesinin ağırlıklı olarak işgücüne katılımın düşmesinden kaynaklandığını görüyoruz. Uzun süreli işsizlik ve işgücünden geri çekilme, orada dahi bir problem alanı. Önümüzdeki dönemde Fed'in bu toparlanmayla beraber atacağı adımlar sadece ABD ekonomisi değil dünya ekonomisi için de önemli olacaktır. Bu adımların son derece dikkatle ve yayılma etkileri de dikkate alınarak atılması gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

Avrupa'da ise toparlanmanın zayıf, kırılgan ve ülkeden ülkeye farklılık içerdiğine işaret eden Babacan, daha güçlü bir büyüme için pek çok Avrupa ülkesinin yapısal reformlara odaklanması gerektiğini vurguladı.

Babacan, pek çok ülkede artık maliye politikasının alanının tükendiğine, para politikalarında artık ne kadar genişlemeye gidilirse gidilsin sonucun alınamadığı bir noktaya gelindiğine, yani etkinliğin azaldığına işaret etti.

Para aktarım mekanizmalarının özellikle Avrupa'da çok iyi çalışmadığına dikkati çeken Babacan, şunları kaydetti:

"Avrupa Merkez Bankası'nın sağladığı likiditenin finansman kanallarından doğrudan tüketiciye, üreticiye yansıması ve bunun gerçekten büyüme, istihdam olarak geri dönmesi hala sağlanabilmiş değil. Japonya'da ise yapısal reform ayağı bundan sonraki dönemde son derece önemli olacak. Japon ekonomisi tekrar resesyona girdi. Buradan çıkması ancak yapısal reformlarla mümkün olacak. Dolayısıyla bu dönem gelişmiş ekonomiler açısından kolay bir dönem olmayacak.

Gelişmekte olan ekonomilerin ise büyüme hızı, geçtiğimiz 10 yıla göre daha düşük gidiyor. Gelecek 10 yılın büyüme oranları, geçmiş 10 yıla göre biraz daha düşük olacak. Ancak bu düşük büyüme oranları, yine de gelişmiş ekonomilerden çok daha yüksek rakamlar gösterecek. Dolayısıyla dinamizm, büyüme diyorsak yine gelişmekte olan ekonomiler önemli tercih alanı olmaya devam edecek."

 

- "G20 masasında aldığımız kararların sahiplenilmiş olması için görüşlerinizi alacağız"

 

Ali Babacan, bundan sonraki dönemde B20'nin G20'ye ne söyleyeceğinin önemli olduğunu vurgulayarak, "G20'de yaptığımız çalışmaları sizinle paylaşacağız. Daha sonra bu çalışmalarla ilgili sizin görüşlerinizi alacağız. Ayrıca sizlerden gelecek ilave görüşleri alacağız ki G20 masasında konuştuklarımız uygulanabilir şeyler olsun. Ya da orada aldığımız kararlar sahiplenilmiş kararlar olsun" diye konuştu.

Babacan, sahiplenilmemiş politikaların gerçeklerden kopuk şekilde bir kenarda kaldığı ve pek çok ülkedeki başarısızlığın temelinde bunun yattığı değerlendirmesinde bulundu.

Bunun için hem B20 yapısına hem de B20 Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'na ve kurduğu ekibe güvendiklerinin altını çizen Babacan, güçlü bir yönlendirme komitesinin olduğunu ve burada Türkiye'deki iş dünyasının güçlü bütün örgüt ve belli başlı şirketlerinin temsil edildiğini aktardı.

B20 ekibinin Türk iş dünyasını çok güçlü şekilde temsil ettiğini vurgulayan Babacan, "Diğer ülkelerin B20 yapılarıyla çok yakın çalışacaklar. Ama dediğim gibi G20 üyesi olmayan ülkelerin iş dünyasıyla da bir çalışma, kaynaşma olsun istiyoruz ki alınan kararlar ve yapılan işler tüm dünyaya faydalı olsun" diye konuştu.

(Son)

 • Yorumlar 0
 • Facebook Yorumları 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2015 +49 | Sitemizde yer alan haber içerikleri ve görseller site yönetiminden yazılı izin alınmadan, kaynak gösterilse dahi yayımlanamaz.
Faks : +49 (0) 615098 03 05