Polislere saldırmışlardı: Güvenlik önlemleri sertleştirildi, meydan kapatıldı

Polislere saldırmışlardı: Güvenlik önlemleri sertleştirildi, meydan kapatıldı

Tuhaf olaylar bu kez Frankfurt'ta yaşandı. Göçmen kökenli gençlerin polise saldırdığı ileri sürülen olaylardan sonra ünlü Opera Meydanı’na hafta sonları gece yarısından sonra girmek yasaklandı.

Federal Almanya’da geçen cumartesi gecesi Frankfurt şehir merkezinde çıkan olaylarda göçmen gençlerin polise saldırması sonrasında güvenlik önlemleri sertleştirildi. Opera Meydanında çıkan olaylarda beş polis yaralanmış, 39 kişi gözaltına alınmıştı. Şimdi önlemler daha da sertleştiriliyor.

Opera Meydanı’na cuma ve cumartesi günleri gece yarısından sonra giriş yasağı getirilmesi, gece saat 01.00’den sonra da meydanın tamamen kapatılması kararı alındığını bildirdi.

Deutsche Welle Türkçe’de çıkan habere göre, Frankfurt Kent Konseyi Güvenlik Sorumlusu Markus Frank, “Amaçlarının, Frankfurt dışından gelenlere, kente gelmelerine değmeyeceği mesajı vermek olduğunu” belirterek, meydanın kapatılmasının yanı sıra kent çevresinde de güvenlik kontrollerinin artırılacağını kaydetti. Hafta sonunda çıkan olaylarda gözaltına alınan 39 kişiden 29’unun Frankfurt dışından kente geldiği belirlenmişti.

NELER YAŞANDI?

Frankfurt Emniyet Teşkilatı, olayın yaşandığı gece kent merkezindeki Opera Meydanda düzenlenen “açık hava partisinde” üç bin kişinin toplandığını, sabah saat 03.00 sularında 25-30 kişinin karıştığı bir kavga sonucu yaralanan bir kişinin yere düşüp kalması nedeniyle on kadar polis memurunun “kavgayı yatıştırmak ve yaralıya yardım” amacıyla müdahalede bulunduğunu bildirmişti.

Kavga sırasında olay yerinde yaklaşık 500-800 kişinin bulunduğunu belirten Emniyet Müdürü Gerhard Bereswill, kavganın taraflarının hep birlikte polis memurlarını “şişe yağmuruna” tuttuğunu söylemiş, “Bir şişe polis memuruna isabet ettiğinde sevinç gösterilerinde bulundular. Nitelik, ama aynı zamanda nicelik açısından Frankfurt'ta şimdiye kadar böyle bir şeye tanık olmadım” demişti. Bereswill, kalabalıktan bir kişinin tek başına 20’den fazla şişe fırlatarak ve diğerlerini de teşvik ederek dikkat çektiğini kaydetmişti.

Bereswill, olaya karışan “çoğunluğu göçmen kökenli” kişilerin büyük bölümünün poliste hırsızlık ve uyuşturucu madde yasasını ihlal gibi suçlardan kaydının bulunduğunu ve yaşlarının 17 ile 23 arasında değiştiğini açıklamıştı.

“UYUM” TARTIŞMASI

Frankfurt Emniyet Müdürü’nün, şehir merkezinde polise saldıranların “çoğunlukla göçmen kökenli erkeklerden” oluştuğunu açıklaması, sağ çevrelerde “öncü kültür” ve uyum tartışmalarının yeniden alevlenmesine yol açtı. Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin meclis grubu başkanı Alice Weidel, Twitter hesabından taşkınlık görüntülerini paylaşarak “artık kararlılıkla harekete geçilmesi” çağrısı yaparken, partinin meclis grubu içişleri sözcüsü Gottfried Curio, “göçmen suçları” ifadesini kullandı. 

Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) partili Stefan Müller, Stuttgart'ın ardından Frankfurt'ta yaşananlar sonrası “şiddetin kökeninin adını açık bir şekilde koymak gerektiğini” belirterek bunun “entegrasyonun başarısızlığına ve sol elitlerin çarpıklıkları inkâr etmesine” dayandığını savundu.

Stuttgart kentinde de 20 Haziran cumartesi gecesi polisin uyuşturucu kontrolü yapmak istemesi üzerine yaklaşık 500 kişilik bir grup taş ve şişelerle polis memurlarına saldırmış, kent merkezindeki yaklaşık 40 mağazanın camları kırılmış, bazıları da yağmalanmıştı. Olaylarda en az 19 polis memurunun yaralandığı bildirilmişti.

+49 – FRANKFURT

FOTO: Frank Rumpenhorst/dpa

HABERE YORUM KAT