Polis adaylarının dilbilgisi ile imtihanı: İmla sınavını geçemiyorlar

Polis adaylarının dilbilgisi ile imtihanı: İmla sınavını geçemiyorlar

Almanya’da polis olmak için başvuranların önemli bölümünün yetersiz dilbilgisinden dolayı teşkilata girmeyi başaramadığı ortaya çıktı.

Almanya’da polis olmak için yeteri sayıda aday bulunuyor. Buna karşılık, adayların dilbilgisi zayıf. Polislerin, savcılığa ve mahkemeye rapor hazırlamalarını gerektiren meslekte bu önemli bir engel oluşturuyor. Alman Basın Ajansı’nın haberine göre  Schleswig-Holstein’da dikte sınavlarında başarısızlık oranı ortalama yüzde 30 iken sporda sadece yüzde 6’sı başarısızlığa uğruyor. Lise mezunlarının yaklaşık yüzde 20’si ve orta dereceli okullardan mezun adayların yüzde 45’i imla sınavından geçemedi.  Aşağı Saksonya'da ise her iki adaydan biri uygunluk testini başaramadığı için teşkilata alınmadılar. 

Buna karşılık testlerdeki yüksek başarısızlık oranlarının, polis teşkilatının yüksek kriterler ortaya koyduğunu ve böylece en iyi gençleri seçtiğini de gösteriyor. Birçok eyalette başvuru sayısı  teşkilata almak için belirlenen aday sayısını aşıyor. Sınavların içeriği eyaletten eyalete değişse de dilbilgisi ve imla çok önemli bir kriter oluşturuyor. 

Çalışma saatlerinin yarısını ofiste geçiren polis memurlarının savcılığa ve mahkemeye hazırladıkları raporların kusursuz olması gerekiyor.

+49 – FRANKFURT

Foto: Felix Kästle/dpa

HABERE YORUM KAT