Playstation 5, 50 milyon sınırını aştı!

Playstation 5, 50 milyon sınırını aştı!

Sony, Playstation 5 oyun konsolunun satış rakamlarında 50 milyon sınırını aştı.

Uzun süren teslimat sorunlarına rağmen Japon elektronik devi Sony, Playstation 5 oyun konsolunun satış rakamlarında 50 milyon sınırını aştı. Sony Çarşamba günü Tokyo'da yaptığı açıklamada, PS5 için özellikle 2023 yılında "güçlü bir ivme" olduğunu duyurdu.

Grubun amiral gemisi oyun konsolu Kasım 2020'de, koronavirüs pandemisinin birçok insanı evde kalmaya zorladığı, aynı zamanda uluslararası tedarik zincirlerinde büyük aksamalara ve küresel çip kıtlığına neden olduğu bir dönemde piyasaya sürüldü.

PS2 HALA ZİRVEDE...

Sonuç olarak PS5'in satış rakamları başlangıçta zarar gördü. Buna rağmen Sony, video oyun konsolu ile PS4 ile neredeyse aynı dönemde 50 milyon satış adedine ulaştı.

1994'te ilk Playstation'ın piyasaya sürülmesinden bu yana Sony, danışmanlık firması Newzoo'ya göre bu yıl 53 milyar doların (yaklaşık 48 milyar avro) üzerinde satış gerçekleştirecek olan kârlı konsol pazarının en önemli oyuncusu haline geldi.

Sony'ye göre PS2 155 milyondan fazla satarak Sony'nin en çok satan konsolu olmaya devam ederken, PS4 117 milyondan fazla sattı. Playstation'ın 2001'den bu yana ana rakibi ABD'de Microsoft'un Xbox konsolları oldu.

ARTI49

HABERE YORUM KAT