Pirinci böyle tüketmek ölümcül mü? TikTok'ta başlayan tartışmayı Alman uzmanlar sonlandırdı

Pirinci böyle tüketmek ölümcül mü? TikTok'ta başlayan tartışmayı Alman uzmanlar sonlandırdı

Çok sayıda TikTok kullanıcısının, yeniden ısıtılmış pirincin tüketilmesinin zehirlenmelere yol açabileceğini iddia etmesi, sosyal medyada tartışmalara neden oldu.

Sosyal patlaşım platformlarından TikTok'ta, çok sayıda kullanıcı yeniden ısıtılmış pirinç yemenin ciddi gıda zehirlenmelerine yol açabildiği, hatta ölümcül sonuçları olabileceğini savununca, platform karıştı.

Peki hangi taraf haklı?

Yapılan araştırmalar, yeniden ısıtılan pirincin gerçekten de gıda zehirlenmesine yol açabileceğini gösteriyor. Buna neden olan şey temelde pirincin, “Bacillus Cereus” bakterisinin sporlarını üzerinde taşıyabiliyor olması.

Pişmemiş pirincin bile bu bakteri sporlarını içerebildiği, ısıya dayanıklı bakterilerin makarna ya da süt ürünlerinde de bulunabildiği iddia ediliyor.

BAKTERİLER YAYILABİLİR

Bakteri 4 ila 48 derecede çoğalıyor. İdeal sıcaklık ise 28 ila 35 derece olarak kabul ediliyor. Bu durum, pirincin oda sıcaklığında ne kadar uzun süre bekletilirse, bakterilerin o kadar fazla yayılabileceği anlamına geliyor.

Pirinç belli bir süre geçmesinin ardından ısıtılarak tüketilirse, ilk 30 dakika ila 6 saat içinde ortaya çıkan kusma ve ishalle birlikte gıda zehirlenmesine yol açabiliyor.

BÜYÜK BİR TEHLİKE DEĞİL

Araştırmalar yine de TikTok’ta tartışılan bu iddianın büyük bir tehlike barındırmadığını gösteriyor. Sadece çok nadir durumlarda bu tür gıda zehirlenmeleri ölümle sonuçlanıyor.

Çin'de yapılan bir araştırmaya göre, 2010-2020 yılları arasında toplam 2 bin 768 kişinin, “Bacillus cereus” zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldığı ve bunlardan yalnızca 5'inin hayatını kaybetti ileri sürülüyor.

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Bavyera Tüketici Danışma Merkezi uzmanları, gıda zehirlenmesini önlemek için pirinç pişirildikten sonra arta kalanın nasıl güvenli bir şekilde tüketileceğine dair şu önlemlerin alınabileceğini açıkladı:

- Pirinç piştikten sonra bir saat içinde soğutulmalı.

- Pirinç buzdolabında en fazla bir gün saklanmalı.

- Pirinç en fazla bir kez yeniden ısıtılmalı.

- Pirinç sirke eklenebilir, asit bakteri üremesini durdurur.

ARTI49

HABERE YORUM KAT