Papua Yeni Gine'de ölü sayısı 2000'i bulabilir

Papua Yeni Gine'de ölü sayısı 2000'i bulabilir

Papua Yeni Gine'de meydana gelen heyelanın boyutu tahmin edildiğinde büyük görünüyor. Yetkililer en az 2000 kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini belirtiyor.

Papua Yeni Gine Ulusal Afet Yönetim Kurumu, cuma günü meydana gelen yıkıcı heyelan sonrası en az 2000 kişinin öldüğünden korkulduğunu açıkladı.

Heyelan, Pasifik adası devletinin uzak bir dağlık bölgesinde cuma gecesi meydana geldi. Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Papua Yeni Gine Ofisi, pazar günü ölü sayısını yaklaşık 670 olarak tahmin etmişti.

Afet yönetiminin Birleşmiş Milletler'in başkent Port Moresby'deki ofisine gönderdiği yazıda, bölgeye giden ana yolun tamamen kapandığı belirtildi. Yazıda ayrıca, "Durum hala istikrarsız, çünkü heyelan yavaş yavaş hareket etmeye devam ediyor ve bu hem kurtarma ekipleri hem de hayatta kalanlar için sürekli bir tehlike oluşturuyor." denildi.

ZAMANA KARŞI YARIŞ

Kurtarma ekipleri, toprak ve kaya kütleleri altından hayatta kalanları çıkarmak için zamana karşı umutsuzca mücadele ediyor. Avustralya yayın kuruluşu AAP, IOM Misyon Şefi Serhan Aktoprak'ın, "Elimizde kalan kısa sürede daha fazla hayat kurtarabilmeyi umuyoruz, ama zaman aleyhimize işliyor." sözlerine yer verdi.

Felaket bölgesinden gelen videolarda, insanların çıplak ayakla ve sadece küreklerle akrabalarını ve arkadaşlarını devasa kaya yığınlarının altından çıkarmaya çalıştığı görülüyor. Aktoprak'a göre, çoğu ev altı ila sekiz metre derinlikteki enkaz altında kalmış durumda. Birleşmiş Milletler ise bu süreçte etkilenenler için tahliye merkezleri kurma çalışmalarına yardım ediyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT