Pankreas kanseri teşhisinde büyük gelişme

Pankreas kanseri teşhisinde büyük gelişme

Pankreas kanseri en ölümcül kanser türlerinden biridir. Yeni araştırmalar pankreas kanserinin kan testiyle erken ve net bir şekilde tespit edilebileceğini ortaya koydu.

Mevcut tanı yöntemleri kronik pankreas iltihabı ile pankreas kanseri arasında her zaman güvenilir bir ayrım yapamıyor. Alman Kanser Araştırma Merkezi'ne (DKFZ) göre, tüm teşhislerin yaklaşık üçte biri sonuçsuz kalıyor.

Heidelberg Üniversite Hastanesi'nden (UKHD) bilim insanları Yapay zeka desteğiyle, DNA metilasyonu olarak bilinen genetik materyaldeki bir değişiklik modelini tanımayı başardılar. Bu yeni bulgular sayesinde, kronik olarak iltihaplanmış doku örneklerini kötü huylu olarak değişmiş doku örneklerinden çok yüksek bir doğruluk derecesiyle ayırt etmek mümkün oldu. Ön sonuçlar, bu teşhisin kan örnekleri üzerinde de gerçekleştirilebileceğini gösteriyor.

KAN TESTİ DOKU ÖRNEKLEMESİNİN YERİNİ ALABİLİR

Klinik kullanımda, teşhis için doku örneği yerine kan örneğinin yeterli olması elbette daha elverişli olacaktır. Kanda serbestçe dolaşan küçük miktarlardaki DNA'yı tespit eden bu tür kan analizleri "sıvı biyopsi" olarak da bilinir. Heidelberg ekibi bu nedenle altı metilasyon belirtecini, kanda uygulanabilirliklerini göstermek için pankreas kanseri olan hastalardan alınan az sayıda kan örneğine de uyguladı. Daha önce dokuda olduğu gibi, hastalar metilasyon belirteçleri kullanılarak doğru bir şekilde teşhis edilebildi.

Biyobelirteçler diğer hastalıkların erken teşhisi için de umut veriyor.

ARTI49

HABERE YORUM KAT