Pandemide seyahat: PCR testi ne kadar önce yapılmalı? Almanya için gereken belgeler...

Pandemide seyahat: PCR testi ne kadar önce yapılmalı? Almanya için gereken belgeler...

Koronavirüsle birlikte yeni normal düzende seyahat etme düzenleri de değişti. Alınan önlemler, uygulanan tedbirler de ülkeden ülkeye değişince ''Nereye, hangi aşı ile ne şartlarda gidebilirim?" sorusunun cevabı daha da da karmaşık bir hal aldı.

Aşılama çalışmalarının başlamasının ardından yaklaşık 2 senedir süren yurtdışı Seyahat yasakları da kalktı. Ancak pandemi döneminde seyahat edebilmek için alışılmışın dışında bazı belgelere ihtiyaç var.

Öncelikle Türkiye'de bir uçağa binebilmeniz için Covid-19 riski taşımadığınızı PCR testi ya da Aşı kartı ile kanıtlamanız gerekiyor. Sonrasında ise işler biraz daha karmaşık bir hal alıyor. Kabul edilen aşılar, Karantina süreleri, PCR testi süresinde talep edilen süre aralığı ülkeden ülkeye değişiyor.

Peki, nereye nasıl seyahat edebilirim? hurriyet.com.tr sizin için araştırdı:

Şehirlerarası otobüs ve uçak yolculukları için kimler PCR testi yaptırmalı?

Koronavirüs aşısı olmayanlar, aşı süreci tamamlanmayanlar ve hastalığı geçirmemiş kişiler, seyahat edebilmek için PCR testi yaptırmalı. Hastalık geçirmiş kişilerde ise bağışık kabul edilen sürenin (6 ay) geçmemiş olması gerek. Aksi takdirde yine PCR testine ihtiyaç var.

PCR testi seyahatten ne kadar zaman önce yapılmalı?

 

PCR testi istenen yerlerde son 48 saat içinde yapılmış olan testler geçerli kabul ediliyor. 48 saatten önce yapılmış olan testlerin geçerliliği bulunmuyor. Türkiye'ye girişlerde ise 72 saat içerisinde yapılmış negatif test veya 48 saat içinde yapılmış negatif hızlı antijen test gösterilmesi gerekiyor.

Seyahat için PCR testi nerede yaptırılır?

Yurtdışına çıkışlarda vatandaş-yabancı ayrımı yapılmaksızın İl Sağlık Müdürlüklerince belirlenen sağlık tesislerinde PCR testi 250 TL bedel ödenerek yaptırılabilir. Ayrıca yolcular havaalanlarında bulunan PCR test ünitelerinde de yine 250 TL karşılığında PCR testi yaptırabilir.

Yurtdışı seyahatlerde de PCR testi veya aşı zorunluluğu var mı?

Yurtdışı seyahatlerde PCR ve aşı gereksinimi ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor.

YA VİZE YOKSA...

Halihazırda vizesi olanlar için pek çok ülke kapılarını açsa da vizesinin süresi dolanlar veya hiç vizesi olmayanlar için iş biraz daha zor. Almanya, Belçika gibi bazı ülkeler vize başvurularını açsa da henüz çoğu Avrupa ülkesi acil durumlar haricinde başvuruları kabul etmiyor.

Pandemi ile mücadele kapsamında ülkemizden İtalya’ya turistik amaçla seyahate izin verilmemekte olup, eğitim, sağlık gibi aciliyeti olan durumlarda başvurulara izin verilmekte. İngiltere de öğrenciler için vize başvurusu kabul ederken, Hollanda D tipi vize başvurularını ve Fransa da 90 günden uzun olmak kaydıyla D tipi vize başvurularını kabul ediyor.

Almanya vize başvuruları turistik de dahil tüm kategorilerde açılırken, İspanya ise 90 güne kadar C tipi (kısa süreli) ve D tipi (uzun süreli ulusal vize olarak da bilinen, 90 günden fazla yapılan seyahatler için gerekli) vize başvurularını açtı.

Çoğu kişinin sırada beklediği ABD vizeleri ise aciliyeti olanlar haricinde geçici olarak askıya alındı.

Peki vizesi olanlar için ülke ülke durum nasıl?

Not: Dışişleri Bakanlığı'nın ocak ayı verilerine göre Türkler en çok Almanya'ya seyahat ediyor. Almanya'yı Fransa ve Hollanda takip ederken İngiltere ve ABD'de de ilk 5'te yer alıyor. 

ALMANYA

Almanya’ya gidecek 12 yaş ve üzeri kişilerin üç maddeden birini sağlaması gerekiyor.

Test kanıtı. Alınan düzenlenmiş negatif sonuçlu antijen ve PCR testleri Almanya’ya gidiş için yeterli. Ancak numunenin verilişinden Almanya'ya varışa kadar olan zaman diliminde, antijen testinde 48 saat, PCR testinde de 72 saatten fazla süre geçmemesi gerekiyor.

Aşı kanıtı. Almanya; Pfizer/BioNTech, Moderna veya AstraZeneca gibi aşıları kabul ederken son dozun uygulanmasının üzerinden en az 14 gün geçmesini şart koşuyor.

İyileşme kanıtı. Son maddeyse daha önceden koronavirüsü atlamış kişileri ilgilendiriyor. Covid-19 hastalığını geçirmiş kişilerin Almanya’ya seyahat edebilmeleri için en az 28 gün, en fazla 6 ay önce yapılmış pozitif PCR test raporlarını sunmaları yeterli oluyor.

KAYNAK: HÜRRİYET-GAYE KOBAL & TUĞBA ÖZTÜRK

HABERE YORUM KAT