Özeleştiri yaptı: Hollanda Başbakanı Rutte ve hükümet yanlış aşıya odaklanmış

Özeleştiri yaptı: Hollanda Başbakanı Rutte ve hükümet yanlış aşıya odaklanmış

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, hükümetin aşılama stratejisinde doğru adımlar atamadığını kabul etti ve “Diğer ülkelerden iki hafta geriden geldiğimiz için gerçekten kendimi çok kötü hissediyorum” dedi.

Hollanda'da Temsilciler Meclisi’nde, muhalefetin yanı sıra koalisyon partilerinin de eleştirdiği, hükümetin aşı politikasını tartışmak üzere oturum düzenlendi. Başbakan Mark Rutte, burada hükümetin aşı politikasına yönelik eleştirilere karşı açıklamalarda bulundu. 

Hükümetin aşılama stratejisinde yanlış aşı firması üzerinden plan yaptığını söyleyen Rutte, “Kasım ayının sonunda başka bir aşının daha erken hazır olacağını düşündük ve buna güvendik. Pfizer aşısının daha erken hazır olduğu ortaya çıktığında, Hollanda buna hazırlıklı değildi” diye konuştu.

“KENDİMİ KÖTÜ HİSSEDİYORUM”

Rutte, aşılamaya planlanan tarihten daha önce başlanmasının daha iyi olacağını belirterek, diğer ülkelerden gelen aşılama görüntülerini gördüğünde birçok kişi gibi üzüntüden “dudaklarını ısırdığını” dile getirdi ve ”Diğer ülkelerden iki hafta geriden geldiğimiz için gerçekten kendimi çok kötü hissediyorum” ifadelerini kullandı.

Hollanda’da ilk aşılama daha önce planlanan 8 Ocak tarihinden iki gün önce başlayacak. Aşı, bugün ilk olarak bazı kentlerdeki hastane çalışanlarına uygulanacak.  

Hollanda Sağlık Bakanı Hugo de Jonge da dün yaptığı açıklamada, Hollanda’nın aslında aşılamaya daha erken başlayabileceğini fakat yanlış aşıya odaklanıldığını itiraf ederek, “Yanlış yapıldıysa bunu itiraf ediyoruz” ifadesini kullanmıştı. 

+49 – ROTTERDAM

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT