Özdemir'in o hamlesi Bundestag'ı karıştırdı

Özdemir'in o hamlesi Bundestag'ı karıştırdı

Federal Beslenme ve Tarım Bakanı Cem Özdemir, çocuklara ve gençlere yönelik fast food reklamlarına geniş kapsamlı bir yasak getirilmesi çağrısında bulundu

Federal Beslenme ve Tarım Bakanı Cem Özdemir'in planlarına göre , çok şeker, yağ ve tuz içeren gıdaların çocuklara yönelik reklamlarına kanunla sınırlama getirilecek.

Berlin'deki Yeşiller siyasetçisi, "Çocukların daha sağlıklı büyümesini sağlamalıyız" açıklamasında bulundu.

Diğer şeylerin yanı sıra, 14 yaşından küçüklere yönelik olarak, "çocuklarla ilgili tüm medyada" reklam yasakları getirilecek. Buna göre, çocuklar tarafından da düzenli olarak görülebiliyorsa, bu tür reklamlara sabah 6 ile gece 23 arasında verilmemesi konusunda adımlar atılması planlanıyor.

Aşırı şeker, yağ veya tuz içeriğinin belirlenmesi, Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) besin değeri hesaplamalarına dayanmalıdır. Okulların, kreşlerin, oyun alanlarının ve çocuklar için eğlence tesislerinin 100 metrelik bir yarıçapı içinde bu tür sağlıksız ürünlerin posterlerinde açık hava reklamları da kabul edilmemelidir.

Çocuklara şeker, yağ veya tuz oranı yüksek yiyeceklerin sponsorluğu da yasaklanmalıdır.

Tüketici ve tıp grupları, uzun süredir çocuk ürünlerinin pazarlanması konusunda harekete geçilmesi için baskı yapıyor.

Dernekler Özdemir'in planlarını övdü

Alman Çocuk ve Ergen Tıbbı Derneği Başkan Yardımcısı Ursula Felderhoff-Müser, planları övdü: ''Pediatristler, bilimsel topluluklar ve tüketici örgütleri yıllardır böyle bir düzenleme için çağrıda bulunuyorlar, çünkü çocuklara yönelik reklamların etkinliği iyi belgelenmiştir.'' ifadelerini kullandı.

Alman Obezite Derneği, Özdemir'in "büyük bir başarı elde ettiğini" söyledi.  BM Çocuk Haklarına Dair Sözleşme'ye göre, devlet çocuklara “ulaşılabilir maksimum sağlık düzeyi” borçludur, ancak abur cubur reklamlarından elde edilebilecek maksimum gelir düzeyi reklam endüstrisine borçlu değildir.

Alman Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar İttifakı (DANK) sözcüsü ve Alman Diyabet Derneği genel müdürü Barbara Bitzer , Özdemir'in planlarını çocuk sağlığı için bir "dönüm noktası" olarak nitelendirdi.

Bilimsel araştırmalar, 14 yaş altı çocuklar arasında en popüler dizilerin birçoğunun çizgi film değil, aile dizileri ve futbol yayınları olduğunu göstermiştir.

Özdemir'in önerisine FDP ve CDU'dan eleştiri

FDP meclis grubunun tarım politikası sözcüsü Gero Hocker , Özdemir'in koalisyonda "çoğunluk bulamayacağını" açıkladı. Yaptığı açıklamada "Reşit olmayan her çocuğu reşit olmayan bir vatandaş yapma" hedefi peşinde koşuyor.'' ifadelerini kullandı.

Birlik parlamenter grup yardımcısı Steffen Bilger( CDU ) de "Rheinische Post" gazetesinde eleştirdi: "Özdemir, dirigizmin, bürokrasinin ve devlet ataerkilliğinin önünü açıyor. hangi reklamın açıkça çocuklara yönelik olduğunu nasıl belirlemek istediği sorusu". Reklam yasaklarının obezite ile mücadelede bir şey yapıp yapmayacağı "tamamen belirsiz"ifadelerini kullandı.

 

 

HABERE YORUM KAT