Özdemir’e "gıda lobisine sınırları göster" çağrısı

Özdemir’e "gıda lobisine sınırları göster" çağrısı

Almanya’da Gıda ve Tarım Bakanı olarak görev yapacak olan Cem Özdemir’e Alman Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birliği’nden (DANK) çağrı geldi. Birlik Özdemir’e gıda lobisine "net sınırları" göstermesi çağrısında bulundu.

Almanya'da yeni hükümeti kuran Sosyal Demokratlar, Yeşiller ve Hür Demokratlar dün koalisyon sözleşmesine imza attı. Yeşiller'in deneyimli siyasetçisi Cem Özdemir de kabinede Gıda ve Tarım Bakanı olarak görev yapacak.

Alman Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Birliği (DANK) yaptığı açıklama ile Özdemir'e seslenerek, gıda lobisinin yeni kurulan Alman hükümetinin beslenme politikasındaki etkisi "tüketiciyi ve sağlığı koruma adına baştan sınırlandırılmalıdır" dedi.

İmzalanan koalisyon anlaşmasına göre hükümet 2023 yılına kadar özellikle çocukları odağına alan yeni bir beslenme stratejisi geliştirecek. Buna göre yüksek şeker, yağ ve tuz içeren gıdaların çocukları hedef alan reklamlarının sınırlandırlması planlanıyor. Ayrıca ete alternatif yaratan bitkisel ürünlerin güçlendirilmesi ve bölgesel ürünlerle beslenmenin ağırlığının artırılması öngörülüyor.

DANK: Gıda endüstrisi direnç gösterecek

DANK'ın açıklamasına göre bu strateji gıda endüstrisinden dirençle karşılaşacak. Ancak beslenme temelli hastalıkların önlenmesinde etkili önlemlerin uygulanması gerekli diyen kuruluş, aksi halde obezite ve diyabet gibi hastalıkların "dramatik sonuçları" olacağı konusunda uyardı.

Haberin tamamını DW Türkçe 'den okuyabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT