Otomotiv yanıyor: Volkswagen’in kamyon üreticisi MAN, çalışan sayısını dörtte bir oranında azaltacak

Otomotiv yanıyor: Volkswagen’in kamyon üreticisi MAN, çalışan sayısını dörtte bir oranında azaltacak

Alman otomobil üreticisi Volkswagen AG’ye ait kamyon üreticisi MAN’ın, kârını artırmak ve yeni teknolojileri finanse etmek için her dört çalışandan birine çıkış vermeye, üç fabrikasını da kapatmaya hazırlanıyor

Volkswagen’ın kamyon ve otobüs biriminin ayrı yapıya dönüştürülmesiyle kurulan Traton Group tarafından yapılan açıklamada, kemer sıkma programı uygulayan ve kurumsal olarak yeniden yapılanma içinde olan şirkette geliştirme ve üretim faaliyetlerinin yeniden düzenleneceği belirtildi.

Şirketin 36 bin olan personel sayısının dörtte bir oranında azaltılacağının kaydedildiği açıklamada, şirketin tüm alanlarında başta Almanya ve Avusturya’da olmak üzere dünya çapında 9 bin 500 çalışanın işine son verileceği bildirildi.

Açıklamada, üretiminin yeniden yapılandırılması kapsamında bazı fabrikaların başka bölgelere taşınacağına işaret edilerek, Avusturya’nın Steyr kentindeki fabrikaların yanı sıra Almanya’daki Plauen ve Wittlich’teki fabrikaların kaderiyle ilgili tartışmaların sürdüğü vurgulandı.  

Yeniden yapılanmanın, şirketin faaliyet bilançosuna 1,8 milyar avro olumlu katkı yapmasının beklendiği açıklamada yer aldı.

+49 – BERLİN

FOTO: A.A.

HABERE YORUM KAT