Otomobil devi Tesla 2 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

Otomobil devi Tesla 2 milyondan fazla aracı geri çağırıyor

ABD'li elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın, otopilot olarak bilinen gelişmiş sürücü destek sisteminde (Autopilot) kontrol sorununu gidermek üzere 2,03 milyon aracını geri çağıracağı bildirildi.

Teknolojik ürünlerde ve araçlarda geri çağrılma artık tüketiciler için sıra dışı bir durum değil. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, bu yıl içinde birkaç kez araçlarını geri çağırmak zorunda kaldı. Daha önce soğuk hava nedeniyle direksiyon sorunları yaşanmıştı ve araç üreticisi araçlarını geri çağırmıştı. Şimdi ise Tesla'nın 2012'den bu yana ABD'de sattığı neredeyse tüm araçlar geri çağırmadan etkileniyor

ABD Ulusal Kara Yolu Trafik Güvenliği İdaresinden (NHTSA) yapılan açıklamada, Tesla otomobillerde otopilot devreye girdiğinde sürücünün aracın çalışmasıyla ilgili sorumluluğu sürdürmediği ve müdahale etmeye hazır olmadığı veya iptal edilip edilmediğini anlayamadığı durumlarda çarpışma riskinin artabileceği belirtildi.

Bu sorunun giderilmesi için otopilot'ta yazılım güncellemesinin gerekli olduğu belirtilen açıklamada, Teslanın 2015'in sonlarında otopilot'u etkinleştirmesinden bu yana üretilen yaklaşık 2,03 milyon Model X, S, 3 ve Y araçlarına güncellemeyi yapacağı aktarıldı.

Teslanın 2 milyondan fazla aracı geri çağırması otopilot kullanımdayken meydana gelen bir dizi kazaya ilişkin NHTSA tarafından iki yıl süren bir soruşturmanın ardından geldi

NHTSA, Tesla araçlarının sürücü destek sistemi olan otopilotu kullanırken sürücülerin dikkatini yeterince vermesini sağlayıp sağlamadığı konusunda uzun süredir inceleme yapıyordu.

Tesla'nın otopilot sistemi, otomobillerin kendi şeritleri içinde otomatik olarak yönlendirilmesini, hızlanmasını ve fren yapmasına yardımcı oluyor.

TRAFİK GÜVENLİĞİ İDARESİN’DEN SORUŞTUMA

Ulusal Karayolu Trafiği Güvenliği İdaresi(NHTSA), Otopilot'un aktif olduğu birkaç Tesla'nın kazaya karışmasının ardından Ağustos 2021'de soruşturma başlattı. Yaşanan kazaların geneli birbirinin aynısıydı: Elektrikli araçlar, yol kenarına park etmiş ve tehlike ışıkları yanıp sönen acil durum araçlarıyla çarpıştı.

Bunun üzerine ABD'li yetkililer milyarder Elon Musk'ın şirketinden, Otopilot aktifken sürücülerin ellerini direksiyonda tutmalarını nasıl sağladığını öğrenmek istedi. Tesla bu amaçla direksiyon simidi üzerinde hareket sensörleri kullanıyor. Yeni modellerde kokpit kamerası da bulunuyor.

HABERE YORUM KAT