Önlemler her yerde sertleştiriliyor: Ahlen’de bisiklet sürerken dahi maske mecburiyeti

Önlemler her yerde sertleştiriliyor: Ahlen’de bisiklet sürerken dahi maske mecburiyeti

Türklerin yoğun olarak yaşadığı Ahlen kentinde artan salgın ve vaka sayısı nedeniyle maske taşıma zorunluluğu gelen yollar, caddeler, yerler belirlendi.

Pandemiyle mücadeleyi en iyi yöneten Avrupa ülkeleri arasında bulunan Almanya’da günlük vaka sayısı şu günlerde 11 bini aşmış bulunuyor. Bu nedenle federal, eyalet ve yerel düzeyde bir dizi ek önlemler alınıyor.

image001.jpg

Türkiye kökenli yoğun bir nüfusun yaşadığı eski madenci kenti Ahlen’de de belediye, korona önlemleri kapsamında daha net biçimde anlaşılacak şekilde yeni bir kararname yayınladı.  Son haftalarda vaka sayısının 50’yi  geçmesiyle birlikte Ahlen belediyesi bu kısıtlama ve önlemleri almış bulunuyor.

BÜYÜK ZARARLARA KARŞI KÜÇÜK TEDBİRLER

Bundan sonra kamuya açık, insanların yoğun olduğu, uzun kaldığı  yerlerde, caddelerde ağız ve burnu kapayacak şekilde maske takılacak. Konuyla ilgili olarak konuşan Belediye Başkanı Dr. Alexander Berger, “Yeni yayınladığımız bu kararname ve cadde isimleriyle bu sorulara toplu cevap vermiş olacağız. Elbette her yerde maske takma zorunluluğu yok, ama söz konusu caddelerin parkların, spor sahalarının dışında da  vatandaşların daha sorumlu olması, bu özel duruma anlayış göstermesi ve kurallara uyması gerekiyor. Bizler alınacak bu küçük tedbirlerle büyük zararların gelmesini engelleyebiliriz” dedi.

image002-2.jpg

OKULLARDA MASKE MECBURİYETİ

Maske takmak sadece spor sahalarında, yeşil alanlarda, park yerlerinde ve belirtilen semtlerde değil o yerlerden geçerken bisiklet sürerken bile mecbur olacak. Güz tatili sonrası okulların başlamasıyla,  açılmasıyla birlikte öğrenciler okulun içerisinde, teneffüslerde de mecbur maske  takacaklar. Sadece 1. ve 4. sınıflar sınıfta otururken maske takmayacaklar.

Yenilenen kararname ile eskiden yayınlanmış kararnamelerdeki bilgiler özetle şöyle:

-           Dışardaki  buluşmalarda iki aileden toplam 5 kişi yan yana gelebilecek.

-           Etkinliklerde katılımcı ve izleyici sayısı 100’ü aşmayacak.

-           Kutlamalarda  § 13 Abs. 5 der CoronaSchVO NRW paragrafına göre kamuya ait yerlerde 10, yine evdeki kutlamalarda en çok iki aileden 10 kişi bulunabilecek.

-           Gastronomi, yani yeme içme yerleri, restoranlar gece saat 23:00 ile  bir sonraki gün saat 06:00 arasında kapalı kalacak.

-           Yine belirtilen saatler arasında alkollü içkilerin satışı yasaklanmış durumda.

KURALLARA UYMAYANLARA 25 BİN AVRO CEZA

Kuzeyl Ren-Vestfalya eyaleti ve Ahlen Belediyesinin koronayla mücadele yasalarına uymayanlara 25 bin avroya kadar olan para cezaları verilecek, kararname 30 Ekim tarihi saat 00:00’a kadar geçerli kalacak.

Ahlen Belediyesi kutlamaların izine bağlı olduğunu bildiriyor ve bunun için mutlaka müracaat yapılması  gerektiğini de önemle belirtiyor.

Müracaat dilekçesine  düzenleyenin yani ev sahipliği yapan kişinin ismi, adresi, telefon numarası, etkinliğin türü, nedeni, yapılacak yer, muhtemelen katılımcı davetli sayısı mutlaka açık ve net şekilde yazılması gerekiyor.

Etkinliklerin müracaatının   e-posta yoluyla  şu adrese yapılabileceği belirtildi: [email protected]

MASKE TAKILACAK CADDELER KATALOĞU

Bu caddeler www.ahlen.de sayfasında yer alıyor. Adı geçen caddelere maske takın tabelaları da asılmış bulunuyor.

Ahlen Belediyesi Yardım Hattı Telefon numarası ise şöyle: 02382 59444 (pazartesi, salı, perşemebe, cuma günleri  8:00 – 16:00 saatleri arası, çarşamba  8:00 – 12:00 arası, Cumartesi - pazar 11:00-14:00 saatleri arası.)

MEHMET TANLI – AHLEN

HABERE YORUM KAT