Omicron varyantı hangi ülkelerde görüldü, belirtileri ne ?

Omicron varyantı hangi ülkelerde görüldü, belirtileri ne ?

İngiltere, Almanya ve İtalya'da COVID-19'un yeni Omicron varyantı tespit edildi. Ülkeler, vartyantın kontrol altına alınması için yeni önlemleri değerlendiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Güney Afrika'da ilk kez tespit edilen ve B.1.1.529 olarak da adlandırılan korona virüsün (Covid-19) yeni mutasyonunu "Endişe Mutasyonu (VOC)" olarak sınıflandırarak, mutasyonun yeni adını "Omicron" olarak belirledi.

Covid-19'un yeni mutasyonu Omicron'un hızla yayılması üzerine Avrupa Birliği (AB) üyesi 27 ülke, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Güney Afrika ve Zimbabve'ye seyahatlere kısıtlama getirilme kararı alırken, AB'nin yanı sıra Rusya, Malta ve İngiltere de birçok Afrika ülkesine seyahat yasağı getirdi.

Yeni varyanta Avrupa`da ilk kez Belçika`da rastlanmıştı. Bugün Almanya ve İngiltere de ülkelerinde vaka görüldüğünü açıkladı. Böylece görülen ülke sayısı 7'ye yükseldi.
Şimdiye kadar Güney Afrika'da 77, Botswana`da 4, Hong Kong'da 2, İngiltere'de 2, İsrail, Almanya ve Belçika`da birer vaka görüldü. Ancak yetkililer, B.1.1.529 olarak da bilinen varyantın zaten tespit edilmeden yayılıyor olabileceği konusunda uyarıyor.

En yaygın semptomlar:
ateş
öksürük
yorgunluk
tat alma veya koku duyusunun kaybı

Daha seyrek görülen semptomlar:
boğaz ağrısı
baş ağrısı
ağrı ve sızı
ishal
ciltte döküntü ya da el veya ayak parmaklarında renk değişimi
gözlerde kızarıklık veya tahriş

Ciddi semptomlar:
solunum güçlüğü veya nefes darlığı
konuşma ya da hareket kaybı veya bilinç bulanıklığı
göğüs ağrısı

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, ülkede tespit edilen iki Omicron vakasının Afrika’nın güneyine yapılan seyahatlerle ilgili olduğunu söyledi.

Almanya'da Bavyera Eyaleyi Sağlık Bakanlığı, 24 Kasım'da Güney Afrika'dan Almanya'ya gelen 2 kişide Omicron varyantının tespit edildiğini açıkladı.

İtalya'da Mozambik'ten Milano'ya gelen bir kişide COVID-19'un yeni varyantı Omicron'a rastlandı.

İtalya Sağlık Bakanlığı, son 14 gün içinde Güney Afrika, Lesotho, Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Namibya, Esvatini ve Malavi'de bulunanların ülkeye girişini yasaklamıştı.

İsrail ise ülkeye girişleri yasaklarken varyantın yayılmasını önlemek için yeni bir telefon takip teknolojisi kullanacağını duyurdu.

Avrupa'daki ilk Omicron varyantı Mısır'dan Belçika'ya gelen bir kişide tespit edilmişti.

HABERE YORUM KAT